Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zrušení neschopenky ze strany pacienta

Přivodil jsem si pracovní úraz a jsem na neschopence. Tuto neschopenku bych chtěl zrušit, abych neměl zbytečné komplikace v práci. Jak mám postupovat, aby byla neschopenka zrušena. Vzal bych si dovolenou. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k časové prodlevě, za kterou se omlouváme, nedostáváte odpověď včas. Věříme, že Vám odpověď naše poslouží alespoň do budoucna.

O  udělení a  ukončení dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař (obvodní lékař nebo specialista) na základě zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Tento zákon také upravuje celou řadu případů, kdy lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Nejčastějším případem bude, když lékař vyšetřením pacienta zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje vykonávat dosavadní výdělečnou činnost. Ošetřující lékař ukončí dočasnou pracovní neschopnost též v případě, jestliže se pojištěnec bez vážných důvodů nedostaví k lékařskému ošetření nebo kontrole zdravotního stavu v den určený lékařem,. aniž by prokázal existenci vážných důvodů, pro které se nemohl dostavit.

Obecně platí, že každý je odpovědný za vlastní zdraví, pokud tedy nechcete nadále setrvávat v pracovní neschopnosti, měl by vám lékař na požádání pracovní neschopnost ukončit. Je to i logické, protože pokud byste se nedostavil ke kontrole vůbec, tak by Vám lékař měl neschopnost ukončit. Tím spíše není důvod, proč by Vám ji neměl ukončit na žádost, ať už máte jakékoli důvody. Zkuste se s lékařem domluvit a vysvětlit mu svoje důvody, neměl by v tom být problém.

V okamžiku ukončení pracovní neschopnosti ale samozřejmě ztrácíte určité výhody - nárok na náhradu mzdy, případně na dávky nemocenského pojištění, po dobu dočasné pracovní neschopnosti vám nesmí zaměstnavatel dát výpověď. Více informací o dočasné pracovní neschopnosti a výplatě náhrady mzdy a dávek nemocenské pojištění se dozvíte na Portálu veřejné správy ČR.

Vaše Férová nemocnice

30.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS