Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Invalidita 3. stupně - jaké mám výhody

Dobrý den,

maminka má již od 1. 1. 2010 přiznanou invaliditu 3. stupně na oční nemoc makulární degenerace. Prosím o sdělení, na jaké výhody má z této invalidity nárok (např. průkazku ZTP, možnost parkování na místech vyhrazených pro invalidy, příspěvek na benzín, příspěvek na MHD, příspěvek na koupi auta atd.). Kde o výhody požádat a jakým způsobem?

Děkuji za vyřízení

sarka

Odpověď:

Dobrý den,

na základě Vámi poskytnutých informací nejsme schopni přesně určit, na jaké příspěvky má Vaše maminka nárok. Uvádíme tedy jejich výčet se stručnou informací, komu dle zákona ten který příspěvek náleží. Podle toho můžete s maminkou samy usoudit, o který příspěvek je možné ve Vaší situaci žádat. Podrobnější informace Vás pak odkazujeme na Úřad práce, který má příspěvky na starosti.

Příspěvky a zvýhodnění poskytované osobám zdravotně postiženým tedy jsou:

  • Příspěvek na mobilitu
    • Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku, která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, opakovaně se v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována a nejsou jí poskytovány pobytové sociální služby v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče.
    • Výše příspěvku je 400 Kč.
  • Příspěvek na zvláštní pomůcku
    • Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
    • Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
  • Příspěvek na péči
    • Nárok na příspěvek má osoba, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti, pokud jí tuto pomoc poskytuje osoba blízká nebo asistent sociální péče nebo poskytovatel sociálních služeb, který je zapsán v registru poskytovatelů sociálních služeb, nebo dětský domov, anebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.
  • Průkaz osoby se zdravotním postižením
    • Osobám, kterým byl přiznán příspěvek na péči, a osobám, kterým byl přiznán příspěvek na mobilitu nebo příspěvek na zvláštní pomůcku, vydává krajská pobočka Úřadu práce průkaz osoby s těžkým zdravotním postižením (průkaz TP) nebo průkaz osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením (průkaz ZTP) anebo průkaz osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením s potřebou průvodce (průkaz ZTP/P).
    • Průkaz osoby se zdravotním postižením uvedený v odstavci 1 náleží též osobě starší 1 roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace nebo je uznána závislou na pomoci jiné osoby podle zákona o sociálních službách.
    • Průkaz TP náleží osobám, které jsou považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost).
    • Průkaz ZTP - osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), a osobám starším 18 let, které nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace z důvodu úplné nebo praktické hluchoty.
    • Průkaz ZTP/P - osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), a osobám, u kterých bylo pro účely příspěvku na mobilitu zjištěno, že nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace.

Jak už jsme zmínili v úvodu, příslušným k vyplácení příspěvků i vydání průkazu je Úřad práce. Obraťte se proto na Vaše místní kontaktní pracoviště Úřadu práce, kde Vám poradí, na které příspěvky vaše maminka bude mít nárok. Příslušné kontaktní pracoviště naleznete např. pomocí této mapky na stránkách Úřadu práce: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp. Formuláře pro jednotlivé příspěvky si můžete prohlédnout i vyplnit zde.

Vzhledem k šíři této problematiky si Vás dovolujeme odkázat pro další podrobné informace o ostatních výhodách pro zdravotně postižené osoby a způsobech jejich získání např. na pěkně zpracované stránky Ligy vozíčkářů, na další praktické materiály s podrobnějšími informacemi pak odkazuje na této stránce Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

Vaše Férová nemocnice

 

25.2.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS