Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně povinného očkování hepatitidy B. Mám 12 letého syna a do konce roku by měl být očkován. Zajímalo by mne jaké mám možnosti v případě odmítnutí nebo posunutí očkování např. o 5 let. Udivuje mně očkování tohoto typu žloutenky u školních dětí, pochopila bych to ve věku, kdy začínají se sexuálním životem, ale u mladších dětí je pravděpodobnost velmi malá. Nerada bych se vystavovala nějakému trestnímu stíhání, ale pokud to není infekčně přenosná choroba jako např. tuberkulóza tak by snad žádný postih za to být neměl? Děkuji za odpoveď. S pozdravem M. L.

Odpověď:

Dobrý den,

v roce 2001 bylo zavedeno základní očkování proti hepatitidě B od třináctého týdne po narození dítěte. U dětí, které nebyly očkovány v této době, se provádí očkování mezi 12. a 13. rokem.

Za očkování dítěte odpovídají jeho zákonní zástupci, což jsou nejčastěji  rodiče. Očkování nelze vynutit a provést  proti přesvědčení a vůli rodičů. Nepodrobení dítěte očkování je však přestupek, který projednává příslušná hygienická stanice a za který lze uložit pokutu. Z tohoto důvodu je také trestní stíhání policií vyloučeno. Více informací o sankcích za neočkování naleznete zde.

Ve Vašem případě je však důležitým faktorem věk dítěte. Vzhledem k tomu, že Váš syn má 12 let, dá se uvažovat o tom, že je sám způsobilý rozhodnout o očkování a že není možné ho očkování podrobit proti jeho vůli. Blíže je tato problematika rozvedena v článku o způsobilost dětí ve zdravotnictví na našem právním blogu.

Je možné si proto představit situaci, kdy se Vy jako zákonný zástupce dostavíte se synem k očkování a projevíte tak vůli splnit si svou povinnost, avšak Váš syn očkování odmítne. V takovém případě bude těžko provedeno očkování proti jeho vůli. Lékař by měl zaznamenat do zdravotnické dokumentace, že se rodič s dítětem dostavil a dítě se odmítlo očkování podrobit. Za odmítnutí očkování dítětem by rodiče neměli nést odpovědnost.

Je nutné však upozornit na to, že pokud bude Vašemu synovi chybět některé z očkování, nebude se moci účastnit školy v přírodě a tzv. zotavovacích akcí (lyžařský výcvik, dětský tábor apod.). Zotavovací akcí se ze zákona rozumí organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů. Předpokladem účasti je totiž potvrzení od lékaře, že má dítě splněna všechna očkování.

Vaše Férová nemocnice

2.12.2008

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS