Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Dobrý den, v nemocnici jsem odmítla očkování na TBC u své dcery A., která se narodila 4.10.2008 a vyhověli mi. Moje pediatrička mi vyšla vstříc s tím, že mi malou naočkuje až po 2. roce věku, kdy je imunita již vytvořena, prý nemá s vakcínou na TBC dobré zkušenosti, dětem rána po vpichu hlisá apod. Na poslední kontrole mi sestřička npsala do průkazky očkování vakcínou Hexa 1 na 6. ledna 2009, zjistila jsem to až doma a jsem z toho vyřízená. Pokud bude mít dcera jiné očkování, je už podle mého názoru úplně jedno, zda jich bude 5 nebo 6. Pokud se má imunita vytvořit správně, tak by do 2 let nemělo být očkování žádné. Proč Vám píši: Zkouším zjistit, jak se tomu alespoň co nejdéle vyhnout, než se dceři vytvoří imunita. Navíc mám pocit, že vakcína Hexa1 už se v některých státech pro vedlejší účinky stáhla. Je možné veškerá očkování odložit po 2. roce života či nikoliv nebo alespoň oddálit, abych měla u svého pediatra argumenty. Dcera je velice bystrá a po týdnu již držela hlavičku. Myslím, že po očkování děti úplně zabrzdí a vím od pár lidí z jejich zkušenosti, že tomu tak je. (.....) Našla jsem na netu tabulku s očkováním: vakcíny Hexa jsou 3 po sobě během krátké doby spolu s Prevenarem, je to opravdu šílené. Navíc každá vakcína obsahuje látky na více nemocí, což je horší než to dávat pouze na jednu nemoc. Jak se s tím tak maličké děťátko má vyrovnat. Vše bych vzala radši na sebe, jen abych mohla malou ochránit. Člověk má děti proto, aby byly zdravé a vnímavé a systém nám je ničí a zabržďuje. Nemůžu z toho spát. Prosím o radu, jak alespoň očkování oddálit. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

máte stejný problém, s kterým se potýká spousta rodičů, kteří mají trochu alternativní názor na zdraví svých dětí. Co se týče právní stránky odmítání očkování (nebo odkládání), tak Vás můžu odkázat na sekci Povinné očkování, kde je problematika očkování řešena. Rovněž na stránkách občanského sdružení Rozalio najdete právní manuál pro rodiče.

Problematiku žádosti o odklad zákon neupravuje. Proto jsou lékaři nuceni takové rodiče nahlásit na hygienu (krajská hygienická stanice) stejně, jako kdyby očkování odmítali úplně, i když se najdou výjimky. Záleží tedy na dětské lékařce, jaký zvolí postup. Pokud jsou rodiče nahlášeni na hygienu, ta poté rodiče vyzývá, aby dítě nechali naočkovat (pokud není zjištěna kontraindikace), jinak s nimi zahájí řízení o přestupku (řízení je podrobně popsáno v manuálu). Někdy se o neočkované dítě zajímá sociálka (orgán sociálně právní ochrany dětí) a zjišťuje se, jestli dítě není zanedbáváno. Během jednání s úřady je na Vás, abyste doložila své důvody, proč nechcete očkovat hned a měla připravenou nějakou argumentaci. Názor veřejného ochránce práv je takový, že by rodiče měli být sankcionováni (pokutou) pouze v případě nedůvodného odmítání očkování, nikoliv tedy v každém případě.

Ptáte se, jak očkování alespoň oddálit. Prakticky jej oddálíte tím, že se s dcerou k očkování dostavíte až ve Vámi zvoleném pozdějším termínu, za to Vám ovšem může hrozit sankce ve formě pokuty.

V dotazu se zmiňujete i o očkování Prevenarem. Je nutné upozornit na to, že tato vakcína není povinná.

Vaše Férová nemocnice

27.11.2008

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS