Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je sporná účinnost vakcíny proti TBC důvodem neočkovat?

Dobrý večer. Dcera má ve věku 2,5 let splněno očkování hexavakcínou a kvůli opakovaným nemocem ještě nedostala první dávku Trivivacu. Očkování TBC také ještě nemá s tím, že by mělo být provedeno až po ukončení Trivivacu. To jí už ale bude více než tři roky. Bude poté již TBC promlčeno? Nevíte, zda je v tomto věku očkování ještě účinné? Na stránkách asociace lékařů jsme četli, že pokud TBC není naočkováno do věku 12 měsíců, je jeho účinnost sporná. Pokud tomu tak je, bylo by toto důvodem TBC už neočkovat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem dotazu jsou otázky právního i medicínského charakteru. Vzhledem k tomu, že jsme právní poradna, vyjádříme se pouze k právním otázkám. Ohledně účinnosti vakcíny se můžete s dotazem obrátit například na internetovou poradnu na www.vakciny.net, na odborné lékaře z očkovacích center, Národní jednotku dohledu nad TBC při Fakultní nemocnici Na Bulovce apod. Na toto téma jsme v minulosti vydali aktualitu s kritickým stanoviskem odborníků na toto očkování.

Co se týče promlčení neočkování tuberkulózy, tak tento přestupek se promlčí za jeden rok od termínu k očkování stanoveného vyhláškou. Vyhláška upravuje, že očkování se provede nejpozději do konce šestého týdne po narození dítěte. Ve Vašem případě je tedy případný přestupek na úseku zdravotnictví již jistě promlčen.

Zůstávají ale jiné sankce, např. nemožnost umístit dítě do předškolního zařízení nebo nemožnost jezdit na základní škole s ostatními dětmi na hory a školu v přírodě a v létě na tábory. Je otázkou, zda je taková sankce vůbec přiměřená a v souladu s Listinou základních práv a svobod a některými úmluvami, obzvláště v situaci, kdy odborníci zastávají výše zmíněné stanovisko k tomuto očkování a kdy se ve vyspělých zemích plošně proti tuberkulóze vůbec neočkuje. V současné době je však úprava ve vyhlášce taková, že je toto očkování zahrnuto do povinného očkování a důvodem pro neočkování může být jedině kontraindikace nebo imunita. Sporná účinnost vakcíny důvodem pro neočkování není. V případě, že se rodiče rozhodnou neočkovat, jejich dítě oficiálně nebude moci chodit do školky a jezdit na výše zmíněné pobytové akce. Pokud by s tím rodiče nesouhlasili, mají možnost se obrátit na soud a napadnout legitimitu tohoto omezení.

Vaše Férová nemocnice

9.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS