Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Může neočkované dítě navštěvovat kurz plavání?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na to, zda může neočkované osmiměsíční dítě navštěvovat kurz plavání pro kojence. Každé lekce se účastní maximálně osm dětí. Lékařka odmítá dát dítěti potvrzení s tím, že musí být nejdříve naočkované. Jak je to z právního hlediska? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

případy, kdy je třeba k nějaké aktivitě splněné očkování dětí, řeší zákon o ochraně veřejného zdraví. Ten očkování dětí stanoví jako předpoklad k předškolní docházce nebo k účasti na zotavovacích akcích, což je organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů. Podmínka očkování se tedy na kurz plavání pro kojence nevztahuje.

Provozovatelé těchto aktivit tedy nemají povinnost požadovat potvrzení o očkování, dalo by se říct, že na to ani nemají právo, protože by se mohli dopustit diskriminačního jednání. Je však možné, že požadují potvrzení o dobrém zdravotním stavu dítěte, který umožňuje účastnit se plavání. To však neznamená, že dítě musí být očkováno. Lékařka by Vám takový posudek měla na žádost vydat podle § 77 zákona o péči o zdraví lidu. Může však za vydání takového potvrzení požadovat poplatek.

Pokud lékařka tvrdí, že dítě musí být v 8 měsících naočkované (patrně hexavakcínou), tak se mýlí. Vyhláška stanoví lhůtu pro očkování u první dávky hexavakcíny do 10. měsíce věku. Ale i kdyby dítě nebylo vinou rodičů ve lhůtě očkováno, neopravňuje to lékařku k tomu, aby nevydala potvrzení o tom, že dítě je zdravé.

V případě nečinnosti lékařky je možné se obrátit se stížností k registrujícímu orgánu (krajský úřad) nebo k České lékařské komoře. Můžete samozřejmě také lékařku změnit.

Vaše Férová nemocnice

5.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS