Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nahlášení na soud za odložení očkování

Mám 18-ti měsíční dítě. Ve 4 měsících bylo naočkováno 3. vakcínou Infanrix Hexa, po které se objevil nežádoucí účinek. Rozhodla jsem se tedy, že poslední 4. dávku nedostane dříve než ve 2 letech. Pediatrička mi sdělila, že tedy chce podepsat revers a že je povinná mě nahlásit na soud kvůli zanedbaní povinné péče. Soud pak prý ustanoví opatrovníka. Má na toto počínání právo? Co lékařské tajemství? Děkuji za odpověď.

Květa H.

Odpověď:

Dobrý den,

co se týče Vašeho rozhodnutí odložit očkování, je podle našeho názoru v pořádku, pokud se s lékařkou domluvíte například na individuálním očkovacím plánu. Na toto je však potřebná její součinnost. 

Lékařka vás rozhodně nemůže nahlásit na soud, může ale nahlásit zanedbání péče o dítě orgánu sociálně-právní ochrany dětí, aneb "sociálce" (ne soudu), pokud při své činnosti takové zanedbání shledá. To však podle našeho názoru nelze pouze z důvodu, že jste se rozhodla odložit očkování z důvodu Vaší péče o zdraví dítěte (nerozhodla jste se odmítnout očkování úplně). Pokud by tak lékařka stejně učinila, doporučujeme v negativním reversu uvést důvod, proč chcete odložit očkování a na kdy jej chcete odložit. Za neočkování dítěte ve stanovené lhůtě (pokud nemáte individuální očkovací plán) Vám též hrozí uložení pokuty od Krajské hygienické stanice. Lékařka Vás ale na hygienickou stanici sama nahlásit nesmí.

Pokud Vám přístup lékařky nevyhovuje, můžete se rozhodnout i pro změnu pediatra, na což máte právo jednou za tři měsíce.

Vaše Férová nemocnice

24.6.2014

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS