Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nestíháme očkovat před přijetím do školky

Dobry den,

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Máme kluky, dvojčata,  a před měsícem jsme si podali přihlášku k přijetí do školky. V den podáni  přihlášek nám paní ředitelka řekla, že kluci nemůžou být do školky přijati, neboť jim v povinném očkování chybí očkování proti Hepatitidě typu B. Když byli totiž kluci malí, nechali jsme je místo Hexa vakcínou očkovat Pediacelem (po doporučení pediatrem) a ten tuto jednu složku neobsahuje. To, že je tato složka povinná pro přijetí do školky a že je tedy nutné doočkovat, jsme se bohužel dozvěděli až v den, kdy nám doktorka potvrzení pro školku napsala. S paní ředitelkou jsme se proto v den podání přihlášky domluvili na tom, že nám na měsíc (do 31.5.2016) přeruší správní řízení a my necháme do té doby kluky touto vakcínou doočkovat a tím splníme podmínky pro přijetí.

Bohužel kluci těsně před začátkem přerušeného správního řízení prodělali oba střídavě neštovice a tak jsme museli cely měsíc čekat, než budou opět schopni byt naočkováni. Mezitím se u jednoho z nich zjistila ve stolici přítomnost Campylobactera a proto nyní není možné ho nechat očkovat. 31.5. nám vyprší lhůta a tak se na Vás obracím s prosbou, jak můžeme dále postupovat, aby jsme o možnost přijetí do školky nepřišli. Zda v zákoně existuje nějaká výjimka, která by nám na očkování povolovala odklad s tím, že děti můžou být do školky řádně přijaty.

Jen pro shrnuti - děti dát očkovat chceme, už jsme i zaplatili zálohu 1680 Kč, jediné v čem máme problém, je splnění lhůty konce května.


S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

zákon o ochraně veřejného zdraví (viz zde) uvádí dvě výjimky z povinnosti řádného očkování pro přijetí do mateřské školky a to prokázanou imunitu nebo trvalé kontraindikace. Ve vašem případě se nejedná ani o jednu ze zákonem stanovených výjimek.

Doporučujeme Vám proto požádat ředitelku školky o další přerušení správního řízení, přičemž svou žádost odůvodněte tím, že očkování stihnete doplnit do doby, než děti začnou do školky chodit. Pokud Vám ředitelka nevyjde vstříc, můžete se proti jejímu rozhodnutí odvolat, přičemž můžete argumentovat nedodržením zásady vstřícnosti zakotvené v § 4 odst. 1 správního řádu, viz zde.

s pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

25.5.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS