Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Očkování jednotlivými vakcínami místo hexavakcíny

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu po lékaři požadovat, aby bylo rozloženo očkování hexavakcínou do několika nízkovalentních či monovalentních vakcín (tzn. místo Infarixu Hexa by byl aplikován Infarix či Infarix Hib + zbytek ve formě monovakcín), i když u dítěte nebyla shledána žádná kontraindikace podání hexavakcíny. Hexavakcína mi totiž nepřipadá jako nejoptimálnější řešení. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, se dětí narozené po 31. prosinci 2006 očkují proti tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému  původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B hexavalentní očkovací látkou-hexavakcínou. V  případě  kontraindikace  podání některé ze složek hexavalentní očkovací látky se provede očkování jinou očkovací látkou.

Zákon o ochraně veřejného zdraví kromě toho stanoví, že zdravotnické zařízení může k očkování použít jen ty očkovací látky, které zajistily příslušné orgány veřejného zdraví, to však neplatí v případě, když fyzická osoba požádá o provedení očkování jinou očkovací látkou. Tato očkovací látka musí být registrována jako léčivý přípravek a zajistí ji zdravotnické zařízení, které očkování provádí.

Ze zákona tedy vyplývá, že očkování nemusí být provedeno hexavakcínou, může být provedeno i jinými očkovacími látkami. V praxi ovšem může být problém jednotlivé vakcíny sehnat.

Vaše Férová nemocnice

19.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS