Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odklad přeočkování

Dobrý den, žádám vás o radu v našem problému. Mám dvouletou holčičku, které očkování Trivivac /tři dny po očkování/ vyvolalo atopický ekzém. Paní doktorka souvislost mezi očkování a AE naprosto popírá, leč pro mne je to zcela jasné, když dítě, které je naprosto zdravé bez alergií je tři dny po očkování doškráváno do krve.Alespoň mi MUDr. byla ochotná vyhovět a přeočkování odsunula do tří let věku. I tak mám z toho velký strach,jelikož se mi konečně podařilo AE dostat jakž-takž pod kontrolu /dieta,moře,koupele..../Mám obavu z toho, že další dávka očkování stav dcerky zhorší,mám tedy nárok toto odmítnout? Při nejhorším odsunout např. do šesti let věku?Pokud tak učiním, může dcera nastoupit do MŠ když jednu dávku vakcíny podstoupila a všechna povinná očkování má již splněny? Děkuji za odpověď F.

Odpověď:

Dobrý den!

U očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se základní očkování provádí po narození dítěte. Přeočkování se provede za 6 až 10 měsíců po provedeném základním očkování. V odůvodněných případech je možné provést přeočkování později. Přeočkování ani základní očkování není omezeno horní věkovou hranicí. Rodiče tedy mohou požadovat odklad očkování u těchto vakcín, právní předpisy nestanovují v tomto žádné omezení. Rodiče ani lékař se odkladem nedopustí porušení právních předpisů a neměla by tak být dána ani odpovědnost za přestupek.

Předškolní zařízení mohou podle zákona přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným povinným očkování. Odklad přeočkování by však neměl bránit přijetí dítěte do těchto zařízení. V případě zarděnek spalniček a příušnic umožňuje odklad přímo vyhláška o očkování proti infekčním nemocem. Lékařka by Vám tedy měla pro účely přijetí do předškolního zařízení popravdě napsat, že dítě absolvovalo povinná očkování, případně připsat zmínku o tom, že očkování proti daným třem nemocem bylo odloženo.

Je samozřejmě dobré s lékařkou konzultovat, zda očkování bude účinné i v případě, že jej skutečně odložíte až např. do šesti let věku a podle toho zvážit všechna rizika.

Vaše Férová nemocnice

30.1.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS