Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí očkování u 12leté dcery

Dobrý den, máme 12letou dceru, která má podstoupit očkování proti žloutence typu B. Jsme přesvědčeni o nebezpečnosti tohoto očkování a nechceme dát dceru očkovat. Na stránkách Rozalio.cz jsme našli podobný příběh, který skončil u soudu, kde bylo uděleno napomenutí. Tento případ údajně zastupoval advokát Robert Cholenský za LLP. Chtěli bychom nejdříve zkusit odklad. Můžete nám poradit jaká důvody máme uvést? Je vůbec možný odklad? Děkujeme za odpověď. S pozdravem manželé V.

Odpověď:

Dobrý den,

omlouváme se za pozdní odpověď. Pokud nechcete dceru nechat očkovat, tak můžete očkování u lékaře odmítnout. Při odmítnutí očkování po Vás nejspíše bude lékař chtít podepsat negativní reverz. Důvody pro odmítnutí nemusíte uvádět, ale můžete. Můžete také lékaři předat písemné vyjádření ohledně odmítnutí očkování. Důvody k odmítnutí nebo odkladu očkování mohou být různé - Vy uveďte důvody, které vedou Vás k odmítnutí vakcinace, tedy že jste přesvědčeni o nebezpečnosti očkování. Odklad nebo rovnou odmítnutí očkování tedy možné je.

Napomenutí udělené soudem je způsob, jak "pokárat" rodiče za to, že si nesplnili svoji povinnost vůči dítěti. Nemá žádné další důsledky. Kromě toho od červencového rozsudku Nejvyššího správního soudu, o kterém jsme informovali v aktualitách na našich stránkách, nelze ani očkování považovat za povinné. Soud zjednodušeně došel k závěru, že vyhláška, která nařizuje očkování, není v mezích zákona, a tudíž není možné rodičům udělovat sankce.

Omlouváme se za pozdní zodpovězení, ale bohužel je naše poradna velmi vytížena dotazy.

Vaše Férová nemocnice

20.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS