Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ceny plomb u zubaře

Kolik stojí obyčejná plomba a je lékař povinen informovat před úkonem o ceně?

Odpověď:

Dobrý den,

to, které lékařské výkony jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a za jakých podmínek, upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. V příloze tohoto zákona jsou uvedeny zdravotní výkony, které se nehradí, nebo se hradí jen za určitých podmínek. Výplň stálého zubu je podle této přílohy hrazena pouze při použití nedózovaného amalgámu, v případě použití samoplymerujícího kompozita (bílé výplně) pouze v rozsahu frontálních zubů včetně špičáků (pouze v přední části chrupu do třetích zubů zprava a zleva). Tento výkon je rovněž součástí vyhlášky, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

Pojištěnec tedy neplatí za obyčejnou amalgámovou výplň, ani za hrazenou bílou výplň na předních zubech. Pokud se však rozhodne pro lepší výplň, musí ji uhradit, a to i včetně provedeného výkonu. Výše platby je v každé ordinaci jiná, informujte se u přímo u lékaře, který by měl mít k dispozici ceník výkonů. V každém případě platí, že lékař by Vám měl předem sdělit cenu za výkon, pokud není zákrok plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Můžete se také informovat u Vaší zdravotní pojišťovny, zda proplácí i část nadstandardních výkonů např. v rámci preventivních programů nebo formou bonusů.

Vaše Férová nemocnice

11.5.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS