Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Deset korun za zvážení

Dobrý den, při preventivní gynekologické prohlídce ode mne nebyl sice vybrán poplatek 30, Kč, ale musela jsem podstoupit změření tlaku, hmotnosti a výšky na jakémsi přístroji, do kterého jsem vhodila 10Kč. V ordinaci jsem pak musela zaplatit 20 Kč. Na můj dotaz, proč mám podstoupit měření na přístroji za 10 Kč mi bylo sestrou sděleno, že paní doktorka doklad z přístroje potřebuje pro určení tzv. "prevence kódu", abych nemusela platit právě 30Kč. Nedává to logiku, poněvadž pro kapsu pacienta to znamená totéž. Nicméně se domnívám, že při preventivní prohlídce bych neměla platit vůbec nic a měření na nějakém přístroji, na jehož dokladu čtu "Toto není lékařský úkon" odporuje nejen lék.etice, ale i zákonu. Můžete mi sdělit, zda má lékař na toto právo? Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jste sice povinna platit tzv. regulační  poplatky., ale za preventivní prohlídku se regulační poplatek 30 Kč neplatí - lékař ho tedy není oprávněn vybírat a ani zákon obcházet zpoplatněním některých dílčích úkonů v rámci této prohlídky. Změření hmotnosti je přitom součástí preventivní prohlídky podle vyhlášky.

Ve Vašem případě je možné se obrátit na zdravotní pojišťovnu, u níž jste pojištěna, a to se stížností, že lékařka požaduje  nelegální platby za hrazenou péči (podrobněji popište, na co si stěžujete). Máte-li za to, že došlo i k porušení profesní etiky, můžete se obrátit se stížností k České lékařské komoře. ČLK se zabývá mimo jiné i etickými pochybeními lékařů. 

Vaše Férová nemocnice

 

11.3.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS