Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Hradí pojišťovna antikoncepci ze zdravotních důvodů?

Zdravím. Mám zdravotní problémy, kvůli kterým můžu jako antikoncepci použít jen nitroděložní tělísko. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi v tomto případě pojišťovna proplatí celou částku, když to potřebuji ze zdravotních důvodů. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění se ze zdravotního pojištění hradí zdravotní péče poskytnutá pojištěnci s cílem zachovat nebo zlepšit jeho zdravotní stav. Jestliže požadujete nitroděložní tělísko pouze pro jeho antikoncepční účinky a nikoli ze zdravotních důvodů (například jako léčbu u akné, cyst), s největší pravděpodobností Vám zdravotní pojišťovna tuto antikoncepci neuhradí.

Kromě toho nitroděložní tělísko podle zákona  o veřejném zdravotním pojištění spadá do prostředků zdravotnické techniky, které se z veřejného zdravotního pojištění nehradí. Zdravotní pojišťovny však hradí jeho zavedení a odstranění.

V současné době již v důsledku nařízení ministerstva zdravotnictví pojišťovny na antikoncepci ani nepřispívají z fondu prevence, bude tedy nejspíš nutné uhradit če z vlastních zdrojů. Čáska za nitroděložní tělíska se podle našich informací pohybuje zhruba od 500 do několika tisíc korun.

Vaše Férová nemocnice

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

19.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS