Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak získat zpět zaplacené peníze za zákrok hrazený pojišťovnou

Dobrý den, byl jsem svou zubní lékařkou odeslán se žádankou na vytržení zubu moudrosti k jinému zubaři. Ten si po zákroku naúčtoval 200 Kč. Jsem pojištěný a domnívám se, že tento zákrok je hrazen pojišťovnou a neměl jsem za něj platit. Je-li to tak, jak získat zpět peníze? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě záleží na tom, zda má lékař s Vaší zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče. Pokud by smlouvu uzavřenou neměl, peníze byly vybrány oprávněně. Pokud však smlouvu uzavřenou měl, je nutné zjistit, zda je uvedený zákrok hrazen zdravotní pojišťovnou. Pro tuto informaci Vám doporučujeme obrátit se na Vaši zdravotní pojišťovnu (číslo na infolinku VZP je 844 117 777).

Pokud se opravdu jedná o zákrok hrazený zdravotní pojišťovnou, doporučujeme Vám se žádostí o navrácení peněz kontaktovat přímo lékaře, který si zákrok nechal neoprávněně proplatit. Můžete ho upozornit na to, že existuje možnost podání stížnosti na jeho postup ke zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojišťovna mu na základě této stížnosti může vypovědět smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče. Pokud Vám ani přesto lékař peníze nevrátí, nezbude než stížnost ke zdravotní pojišťovně opravdu podat. Krajním řešením by bylo vymáhat dlužnou částku soudně (žalobou na vydání bezdůvodného obohacení). Doporučujeme ale zvážit, zda se soudní spor vyplatí s ohledem na čas a vynaložené finanční prostředky.

Vaše Férová nemocnice

9.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS