Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je možný regulační poplatek při vystavení receptu?

Dobrý den, chci se zeptat, zda má lékař právo účtovat při vystavení receptu na antikoncepci regulační poplatek 30 Kč, aniž provedl jakékoliv vyšetření a navíc žádat další poplatek 100,- Kč, pokud recept vyzvedává jiná osoba než pacientka (matka, z časových důvodů).Děkuji za odpověď.

jolees

Odpověď:

Dobrý den,

lékař nemůže vyžadovat zaplacení regulačního poplatku (30 Kč) za pouhé vypsání receptu. Obecně lze říci, že se poplatek platí pouze za vyšetření. Regulační poplatek by přicházel v úvahu pouze v případě, že v souvislosti s vystavením receptu na antikoncepci došlo ke klinickému vyšetření.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že k žádnému vyšetření nedošlo, v tom případě můžete žádat od lékaře neoprávněně vybraný poplatek zpět. Budete ale potřebovat potvrzení, že jste poplatek již zaplatila. Doporučujeme nejprve vyzvat lékaře k dobrovolnému navrácení zaplacené částky a pokusit se domluvit na tom, že nezákonné poplatky již u něj platit nebudete.

Lékař může mít ceník výkonů a služeb nehrazených z veřejného zdravotního pojištění, ale nemůže po vás žádat poplatek za vydání receptu. V případě vystavení receptu se nejedná o službu, proto by lékař za vystavení receptu žádný poplatek vybírat neměl. Lékař by měl správně vydávat recept pouze Vám, není možné vydávat recepty jiným lidem než pacientovi, kterému je recept určen.

Přehled regulačních poplatků, které jsou oprávněni lékaři vybírat, naleznete zde.

Nejste-li spokojena se svým lékařem, můžete svého lékaře změnit.

Vaše Férová nemocnice

24.10.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS