Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jednodenní péče na lůžku a platba regulačního polatku za doprovod

Dobrý den,

manželka byla s pětiletým synem na drobný chirurgický zákrok v nemocnici. Dne 22.5. proběhlo vyšetření před nástupem, 23.6. v 6.30 nástup k výkonu a v 15.00 téhož dne byli propuštěni domů. Jedná se tedy o jednodenní péči na lůžku? Nemocnice po nás chce zaplatit regulační poplatek  100Kč za syna a 100Kč za doprovod. Má na tento poplatek nemocnice nárok?

Laadinek

Odpověď:

Dobrý den,

podobný problém jsme řešili v dotazu http://ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/platby-ve-zdravotnictvi-35/n-regulacni-popla-2434.html. Je potřeba zeptat se ošetřujícího lékaře, zda je daný den veden v nemocnici jako den hospitalizace nebo jednodenní péče na lůžku. Pokud by se jednalo o hospitalizaci, má nemocnice nárok vybrat regulační poplatek 100 Kč za Vašeho syna i za Vaši manželku na základě zákona č.48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. V případě jednodenní péče na lůžku by měla nemocnice požadovat pouze poplatek 30 Kč za Vašeho syna.

Pokud by se jednalo o jednodenní péči a vy jste zaplatili za hospitalizaci, můžete přeplacené peníze vymáhat zpět jako bezdůvodné obohacení. Pokuste se ale nejprve domluvit s Vaším ošetřujícím lékařem v nemocnici a věc si vyjasnit.

Vaše Férová nemocnice

5.11.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS