Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kontrola kontaktních čoček - poplatek

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, zda je kontrola kontaktních čoček zpoplatněna. Při první návštěvě, kdy byla dcera seznámena s aplikací kontaktních čoček, jsme si čočky objednali u oční lékařky. Další balení jsem si již objednávala sama přes internet, neboť jsem zjistila, že je seženu levněji. Dnes mi paní doktorka řekla, že vzhledem k tomu, že si kontaktní čočky neobjednávám u ní, bude kontrola zpoplatněna poplatkem 250,- Kč. Zajímá mě, zda je to standardní postup. Děkuji.

Jana

Odpověď:

Dobrý den, 

obdobný dotaz jsme zodpovídali například zde.

Jestliže se jedná o lékaře, který je ve smluvním vztahu s Vaší zdravotní pojišťovnou a vykonává praxi na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění, je vybírání takového poplatku neoprávněné. Lékař smí vybírat pouze poplatky stanovené zákonem, tedy regulační poplatky (30 Kč za návštěvu lékaře, při níž bylo provedeno klinické vyšetření, 30 Kč za recept, 90 Kč za využití pohotovostní služby a 100 Kč za den lůžkové péče). 

V případě, že se ovšem jedná o soukromého lékaře, který nemá smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou a poskytuje služby smluvně, není péče proplácena z veřejného zdravotního pojištění a veškeré úhrady jsou otázkou dohody mezi lékařem a pacientem. 

Nejedná-li se tedy o soukromého lékaře, nemá Vaše lékařka nárok po Vás podobné poplatky požadovat. V případě, že po Vás bude poplatek nadále požadovat, Vám doporučujeme jej neplatit, nebo požadovat doklad o jeho zaplacení - dle našeho názoru by se v takovém případě přístup Vaší lékařky změnil, případně byste mohla doklad předložit Vaší zdravotní pojišťovně. Na lékařku můžete totiž také podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně či k České lékařské komoře. Více informací o stížnostech naleznete na našich stránkách

 

Vaše Férová nemocnice 

8.10.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS