Může zubař vybírat poplatek za pohotovost?

Dobrý den, změnil jsem zubaře, po vstupní prohlídce mě časem začala bolet a hýbat se stolička/zub/.Telefonem mě sestra od zubaře vyzvala k návštěvě příští den v 7,30hod. Zubař ordinuje od 7,00hod. Po návštěvě a prohlídce zubu mě sestra i zubař požádali o zaplacení 90Kč-za pohotovost! Vysvětlovali mi, že pokud nejsem objednaný - ošetření je považováno jako pohotovost. Jsem řádně registrovaný. Má na to zubař právo?

Hanzik

jako doba pohotovosti jsou podle zákona považovány pracovní dny v době od 17 do 7 hodin ráno a v sobotu, neděli a ve svátek, není-li tato doba pravidelnou ordinační dobou poskytovatele. Jen v tomto případě má lékař právo účtovat regulační poplatek ve výši 90,- Kč za pohotovost.

Doporučila bych Vám tedy, abyste celou záležitost prodiskutoval se svým zubním lékařem a žádal vrácení poplatku. Lékař Vám měl účtovat pouze regulační poplatek ve výši 30,- Kč za návštěvu. Dále je možné na lékaře podat stížnost ke zdravotní pojišťovně nebo na Českou lékařskou komoru. Více informací o podávání stížností naleznete zde.

24.4.2013