Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nárok na sanitku po léčbě radiojódem

Dobrý den, ráda bych věděla, zda existuje právní nárok na poskytnutí sanitky po absolvování léčby radiojódem. Primář mi sám doporučil vzhledem k nálezu a jeho rozsahu absolvovat radiojód jedině v Praze (nejspíš Motol). Já ovšem bydlím u Českých Budějovic, tj. cca 250 km daleko. Dopravit se na místo snad nebude problém, to budu již zahojená a při větší síle, ovšem po této léčbě jet zpět domů několik hodin vlakem, když se všude uvádí, že se takto léčený pacient má ještě min. 14 dní vyhýbat veřejným místům, dětem, těhotným a právě hromadným dopravním prostředkům, mi nepřijde jako možné. Mohu aspoň na odvoz vyžadovat sanitu? Děkuji. S pozdravem 

luca

Odpověď:

Dobrý den,

o nároku na sanitku rozhoduje ošetřující lékař.

Přepravu a cestovní náklady hradí zdravotní pojišťovna každému pojištěnci v případě, že jeho zdravotní stav neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Tento nárok musí být doporučen (indikován) lékařem a jiných zdravotnických pracovníků.

Přeprava se vztahuje na území České republiky a to ke smluvnímu poskytovateli, od smluvního poskytovatele do místa trvalého pobytu nebo do místa bydliště nebo do zařízení pobytových sociálních služeb, mezi smluvními poskytovateli a v rámci smluvního poskytovatele.

Přepravu hradí zdravotní pojišťovna ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadovanou zdravotnickou dopravní službu poskytnout. Je-li Fakultní nemocnice v Motole jediným smluvní poskytovatel této služby, je také pro vás nejbližším smluvním poskytovatelem a v případě, že Vám lékař sanitku předepíše, bude Vám hrazená.

Pokud by Vám byla přeprava indikována a Vy byste se rozhodla pro přepravu soukromým vozidlem řízeným jinou osobou a pokud takový způsob přepravy lékař schválí, máte nárok na náhradu nákladů ve stejné výši jako za využití dopravní zdravotní služby (ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadované zdravotní služby poskytnout).

Pokud by Vám ošetřující lékař doporučil (indikoval) doprovod, hradí se doprava i tomu, a to ve stejném rozsahu jako Vám.

Přejem Vám hodně sil,

Vaše Férová nemocnice 

22.4.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS