Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ne/hrazení převozu pacienta

Dobrý den.Chci se zeptat, mám otce již po čtvrté během měsíce v nemocnici T., tamním lékařům již přestávám důvěřovat. Je možnost, jak ho nechat převézt do FN . Jak by to bylo s hrazením nákladů na dopravu? Je vlastně možné takovýto převoz na základě přání pacienta?

MSunny

Odpověď:

Dobrý den,

zákon o veřejném zdravotním pojištění zajišťuje pacientovi právo na výběr zdravotního zařízení. Podmínkou ovšem je, aby toto zdravotní zařízení bylo ve smluvním vztahu s jeho pojišťovnou. Například u fakultních nemocnic to obvykle problém nečiní, neboť ty mívají smlouvu se všemi pojišťovnami. Zvolené zdravotnické zařízení pacienta pak může odmítnout pouze ze zákonných důvodů, zejména kapacitních. V tomto případě je povinno mu vydat písemné potvrzení. Pacient nemůže být odmítnut v případě neodkladné péče anebo ve zdravotnickém zařízení ve svém spádovém území. Toto by ve Vašem případě mohlo činit problém, neboť bydliště Vašeho otce nespadá pod nemocnici, do které ho chcete převézt. Proto bychom doporučili hospitalizaci Vašeho otce předem domluvit v nemocnici, do které ho chcete nechat převést.

Změna zdravotnického zařízení je možná, pokud váš otec o převoz požádá. Počítat musí s tím, že dopravu si pravděpodobně bude muset zaplatit sám. Podle zákona totiž výkony v osobním zájmu a na žádost fyzických osob, pokud jejich cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pojištěnce, zdravotní pojišťovna nehradí. 

Pokud by se stávající nemocnic bránila propustit vašeho tatínka, je možné aby opustil zdravotnické zařízení na revers. Ovšem doporučujeme Vám zohlednit zdravotní stav pacienta a zabývat se pečlivě důvody, pro které popřípadě lékař s transportem nesouhlasí. Pokud se Vám zdá, že Vašemu otci není poskytována náležitá péče, můžete samozřejmě také podat stížnost vedoucímu zdravotnického zařízení nebo jeho zřizovateli. 

Vaše Férová nemocnice


17.5.2011

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS