Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Neuskutečněná operace

Byl jsem přijat na plánovanou operaci kolene na ortopedické oddělení. Ve čtvrtek jsem se dostavil na příjem, byl jsem uložen na pokoj, další den jsem měl jít na operaci, která měla trvat cca 30 minut. V den operace mne připravili, dali mi prášek, oholili koleno a od rána jsem nejedl ani nepil. Ve 14 hod. mi lékař řekl že operace nebude, že měli přede mnou delší operaci, a tak mne propustili domu bez zákroku. Zaplatil jsem za dva dny 200 Kč. Ptám se: můžu žádat odškodnení za neprovedenou operaci? Musel jsem platit 200 Kč za dva dny? Náhrada ušlého výdělku? Já ten stav, že mne neoperovali, nezavinil, připravoval jsem se na to 2 měsíce. Děkuji.

Martin

Odpověď:

Dobrý den,

zákon bohužel situaci, že není proveden plánovaný zákrok, neřeší. Co se týče uhrazeního poplatku za pobyt v nemocnici, tak zde došlo k chybnému výpočtu, neboť první a poslední den hospitalizace se dle §16a odst. 1 písm. f) zákona o veřejném zdravotním pojištění se počítají jako jeden den. Z tohoto důvodu jste měl povinnost uhradit pouze 100,- Kč. Jedná se v takovém případě o bezdůvodné obohacení na straně nemocnice a můžete tak žádat o uhrazení této částky zpět.

Co se týče celé situace, tak bohužel zde neexistuje objektivní povinnost zdravotnického zařízení provést plánovaný zákrok, proto není ani možné žádat odškodnění či náhradu ušlého zisku.

Vaše Férová nemocnie

14.3.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS