Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odebrání invalidního důchodu

Jsem bechterevik 5. stupeň a pobírám částečný invalidní důchod pro invaliditu 1. stupně. Požádal jsem o biologickou léčbu, po této léčbě je člověk jak znovunarozený. Znamená to, že se mi zlepší zdravotní stav tak, že přijdu o částečný invalidní důchod nebo tato léčba pomůže jen zlepšit zdravotní stav, ale ne omezení pracovní schopnosti? Nikdo mě totiž v mém oboru s touto nemocí nechce zaměstnat a pokud by došlo k odebrání invalidního důchodu šel bych fárat.

balu

Odpověď:

Dobrý den, 

změnit stupeň invalidity nebo odebrat invalidní důchod lze pouze na základě změny pracovní schopnosti. Pro získání invalidního důchodu je nutné, aby pokles pracovní schopnosti nastal alespoň o 35 %.

Poklesem pracovní schopnosti se rozumí pokles tělesných, smyslových a duševních schopností vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezených schopností ve srovnání se stavem, který byl u pojištěnce před vznikem dlouhodobě nepříznivého stavu a přihlíží se přitom k dosaženému vzdělání, zkušenostem a znalostem a přechozím výdělečným činnostem.

Posouzení toho, zda vám na základě zlepšení zdravotního stavu bude odebrán invalidní důchod, záleží na orgánu správy sociálního zabezpečení, který pokles pracovní schopnosti posuzuje. Dopředu však účinky léčby nemůže odhadnout ani lékař. 

Vaše Férová nemocnice

16.4.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS