Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnout platbu za výkon?

Dobrý den, rád bych se zeptal, může-li VZP odmítnout lékaři platbu za výkon? Zubní lékařka mi v roce 2008 nechala bez vysvětlení zhotovit snímatelnou částečnou zubní náhradu se 6 kotevními prvky, která mi nevyhovovala. Lékařka se mě na nic neptala, pouze chtěla doplatek 4200 Kč. Toto jsem odmítl a pro nespokojenost jsem v roce 2009 přešel k jiné lékařce. Vlídným citlivým přístupem mi zhotovila otisky a následně dolní i horní skeletovou náhradu se 2 kotevními prvky. Tato náhrada mi dokonale sedí, nezpůsobuje mi nic nepříjemného. Zaplatil jsem na místě za obě náhrady cca 6380 Kč a rád. Má nová lékařka mě v únoru 2010 kontaktovala, že jí VZP neuhradila horní (82 114 – 1246 Kč) a dolní náhradu (82104 – 1260 Kč). Budu to prý muset ještě doplatit. Proč VZP uhradila předešlé lékařce nevyhovující, nestornované a nevyzvednuté náhrady, resp. náhradu a nové lékařce ne, a já, plátce zdravotního pojištění, musím za nedbalost jiné lékařky vše hradit? Jak mohu nyní postupovat? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

zdravotní pojišťovna hradí pojištěncům snímatelné částečné a celkové náhrady jednou za tři roky, pokud revizní lékař zdravotní pojišťovny nerozhodne jinak. To je důvod, proč po Vás nyní nová zubní lékařka chce ještě doplatek, neboť předchozí lékařce byla náhrada uhrazena. Z Vašeho dotazu nám není jasné, zda jste v prvním případě uplatňoval reklamaci. Pak by první lékařka postupovala špatně, podrobnosti o reklamaci naleznete zde.

Pokud jste původní náhradu odmítl a nyní jste se v souvislosti s novou náhradou dozvěděl o povinnosti doplatku, můžete ještě uplatnit právo na náhradu škody. Zákonná promlčecí lhůta běží dva roky, bude proto třeba, abyste postupoval co nejrychleji.

Doporučujeme Vám také obrátit se na revizního lékaře VZP, ten může o proplacení druhé náhrady rozhodnout. Jako argumenty uveďte zhotovení nevhodné zubní náhrady bez Vašeho informovaného souhlasu, neboť první zubní náhrada Vám byla zhotovena bez vysvětlení a zřejmě i bez předchozích otisků. Navíc jste náhradu jako neúčelnou nemohl používat. K usnadnění důkazní situace si vyžádejte dokumentaci předchozí lékařky, ze které si můžete zhotovit kopie.

Informovat se můžete přímo na infolince VZP 844 117 777. U VZP můžete na lékařku podat i stížnost a zdravotní pojišťovna prověří, zda byly vyúčtovány pouze potřebné výkony a služby a zda druh poskytnuté zdravotní péče odpovídal zdravotnímu stavu pacienta.

V každém případě postupujte rychle, jinak hrozí zmeškání lhůt.

Vaše Férová nemocnice

19.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS