Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatek za aplikaci vakcíny proti chřipce

Dobrý den, dnes jsem absolvovala očkování proti chřipce, vakcínu jsem si hradila a přinesla k aplikaci do ordinace. Sestra mi ji bez potřeby lékaře aplikovala a požadovala po mě 50 Kč za aplikaci. Existuje prý nový zákon, který je k tomuto opravňuje? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

obecně se podle zákona ze zdravotního pojištění nehradí vyšetření a výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzických osob nebo v zájmu a na žádost právnických osob, jejichž cílem není zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pojištěnce. I když je v tomto případě diskutabilní, zda očkování proti chřipce by mělo nebo nemělo být hrazeno pojišťovnou, chápe se to jako výkon, který není hrazen, neboť úhradová vyhláška na něj nemyslí. V tomto případě tedy nejde o žádný regulační poplatek, ale pravděpodobně o cenu výkonu přímo hrazenou pacientem. K vyžadování této úhrady podle našeho názoru nevznikl žádný nový zákon, ale jde o obvyklý postup v případech, kdy se pacientovi provádí určitý výkon na jeho žádost a který nesouvisí s léčbou.

Doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny, jak k hrazení aplikace očkování přistupuje. I když aplikace vakcíny pojišťovna nehradí, je možné, že v rámci preventivního programu má Vaše pojišťovna vyčleněny prostředky pro příspěvky na očkování a jejich aplikaci svým pojištěncům.

Vaše Férová nemocnice

3.11.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS