Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatek za doporučení k specialistovi

Dobrý den, byla jsem na vyšetření na ortopedii. Pan doktor mě poslal s výsledky vyšetření zpět k praktickému lékaři, kde mě následně praktik poslal ještě na vyšetření tepen ultrazvukem. Ráda bych věděla, jestli praktický lékař byl v právu požadovat zaplacení regulačního poplatku týkajícího se pouze vypsání doporučení na toto vyšetření. Po dotazu, že nedělal žádné vyšetření, pouze vypsal doporučení, jsem byla nevlídným způsobem odbyta.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění platí pojištěnec regulační poplatek ve výši 30 Kč za návštěvu u praktického lékaře, pokud bylo provedeno klinické vyšetření. Pouhé napsání doporučení na vyšetření ke specialistovi nezakládá samo o sobě povinnost platit regulační poplatek. Ale je otázkou co konkrétně praktický lékař prováděl. Zda třeba lékař prováděl zhodnocení dosavadních vyšetření, rozhodnutí o termínu další kontroly, poskytnutí odpovídajících informací nemocnému, rodině nebo zákonnému zástupci a další podobné činnosti, tak by se již mohlo jednat o klinické vyšetření a povinnost zaplatit regulační poplatek by Vám vznikla. K přesnější odpovědi by bylo třeba znát více podrobností.

Ale pouze z toho co jste psal se přikláníme k tomu, že by lékař po Vás úhradu regulačního poplatku neměl požadovat. V případě, že by lékař vybíral poplatek i v případě, kdy k tomu není oprávněn, můžete podat stížnost ke své zdravotní pojišťovně. Více k stížnostem naleznete zde.

Odpovědi na podobné dotazy naleznete např. zde a zde.

Vaše Férová nemocnice

21.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS