Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatek za kontrolu na pohotovosti

Byla jsem s 5letým synem na pohotovosti po pádu na kole, kde mu ranku na bradě sešili. Platila jsem 90 korun. Za dva dny jsem opět navštívila pohotovost z důvodu zhoršení stavu syna. Dostal teploty, v místě rány oteklo a syn jen ležel, nejedl, nepil. Na pohotovosti dostal antibiotika a platila jsem 90 korun. Zítra se mám dostavit na onu pohotovost na kontrolu. Budu oět platit regulační poplatek 90 korun? Děkuji.

Odpověď:

Znění odpovědí platné k 25.01.2016

 

Dobrý den,

regulační poplatky u lékaře upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění ve svém § 16a. Regulační poplatek ve výši 90 Kč se platí za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství.

Lékařskou pohotovostní službu vymezuje zákon o zdravotních službách jako ambulantní péči poskytovanou pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění.  O pohotovostní služby nejde v případě poskytnutí ambulantní péče v rámci pravidelné ordinační doby poskytovatele

Pokud tedy jdete na pohotovost v rámci této doby a pouze na kontrolu, regulační poplatek 90 Kč už platit nebudete.

Ostatní regulační poplatky zavedené v minulosti byly od 1.1.2015 zrušeny (30 Kč poplatek za vyšetření u lékaře či za recept v lékárně)

S pozdravem

 

Vaše Férová nemocnice


Znění odpovědi platné k 4.4.2009


Dobrý den,

regulační poplatky upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a ten upravuje placení regulačního poplatku následovně:

Regulační poplatek ve výši 30 Kč se platí mimo jiné za:

  • návštěvu, při které bylo provedeno klinické vyšetření u praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost, ženského lékaře, nebo za návštěvu, při které bylo provedeno vyšetření u zubního lékaře,
  • návštěvu u lékaře poskytujícího specializovanou ambulantní zdravotní péči,
  • návštěvní službu poskytnutou praktickým lékařem a praktickým lékařem pro děti a dorost.

Regulační poplatek ve výši 90 Kč se platí za pohotovostní službu poskytnutou zdravotnickým zařízením poskytujícím

  • lékařskou službu první pomoci včetně lékařské služby první pomoci poskytované zubními lékaři,
  • ústavní pohotovostní službu v sobotu, neděli nebo ve svátek a v pracovních dnech v době od 17.00 hod. do 7.00 hod., pokud nedojde k následnému přijetí pojištěnce do ústavní péče.

Takže pokud nejde o kontrolu v sobotu, neděli nebo ve svátek nebo pracovní den v době od 17.00 do 7.00, měl by regulační poplatek činit 30 Kč, a ne 90 Kč. Více informací o regulačních poplatcích se dozvíte v návodu pro pacienty Jak od 1. dubna 2009 na regulační poplatky, který zveřejnilo na svých stránkách Ministerstvo zdravotnictví.

4.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS