Poplatek za preventivní prohlídku

Dobrý den, má právo zubař vybrat poplatek za preventivní prohlídku při, které je akorát odstraněn zubní kámen?

Odpověď platná k roku 2017

regulační poplatky za návštěvu lékaře byly kromě případů lékařské pohotovostní služby a pohotovostní služby v oboru zubní lékařství zrušeny. Stejně tak byly zrušeny poplatky za recept v lékárnách.

Výše těchto regulačních poplatků činí 90 Kč. I z této povinnosti však existují výjimky.

Tento regulační poplatek se nevztahuje na:

- pojištěnce umístěného v dětském domově, v ústavní výchově apod.

- pojištěnce, který je závislý na poskytovaných dávkách

- pojištěnce, kterému se poskytují pobytové sociální služby (např. domovy pro seniory) a jeho zůstatek (alespoň 15% jeho příjmu) po zaplacení těchto služeb činí méně než 800 Kč.

- pojištěnce, jehož stav vyžaduje hospitalizaci.

Z toho tedy vyplývá, že preventivní prohlídky jsou od regulačního poplatku osvobozeny a ošetřující lékař tedy nemá právo ho vybírat.

Odpvěď platná k roku 2009

Dobrý den!

Regulační poplatek 30 Kč se neplatí za preventivní prohlídku, která se u dospělých provádí jedenkrát ročně. To znamená, že je od poplatku osvobozena návštěva a vyšetření či ošetření v rámci této návštěvy provedené. Domníváme se tedy, že ve Vámi uvedeném případě by neměl být regulační poplatek vybírán.

25.2.2009