Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatkly v těhotenství

Dobrý den, nedávno jsem se dočetla, že během těhotenství nemusí žena platit poplatky u lékaře, které souvisejí s jejím těhotenstvím. Přesně řečeno: Žena je od zjištění těhotenství také tzv. dispenzarizována. To znamená, že má od poplatku osvobozeny všechny lékařské úkony, které nějak souvisí s jejím těhotenstvím. Můj gynekolog u mě však od počátku těhotenství zavedl poplatky jiné a to za porodnickou poradnu. V praxi to znamená, že mi každou mou návštěvu u něj zpoplatní 50,- Kč. Při takové návštěvě mi vždy změří tlak, zkontroluje hmotnost a vyšetří mě ultrazvukem popř.mi provede i poševní vyšetření. Celá tato procedura trvá v průměru 10 min. Chci se Vás zeptat, zda můj gynekolog od svých pacientek vybírá tyto poplatky oprávněně a pokud ne, zda se mohu zpětně dožadovat již uhrazených peněz (k dnešnímu dni to činí 600,- Kč a to ještě nejsem u konce těhotenství).

Odpověď:

Dobrý den,

regulační poplatky se u prohlídek souvisejících s těhotenstvím opravdu neplatí. Od těchto poplatků jste osvobozena již ode dne zjištění těhotenství.

Požadovat vrácení poplatků můžete u Vašeho lékaře. Pokud Vám lékař nevyjde vstříc, můžete na něj podat stížnost. O dalších možnostech postihu lékaře si můžete přečíst zde.

Vaše Férová nemocnice

10.2.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS