Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatky v těhotenství

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že moje manželka zaplatila u gynekologa 500 Kč za prohlídky v těhotenství. Dále pak od ní vybral 300 Kč za ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství, který také prý nehradí pojišťovna. A k tomu samozřejmě 30Kč. A navíc manželka nedostala doklad o zaplacení. Mohla si o něj říci, ale neměl by ho snad lékař dát automaticky? To je teprve na začátku těhotenství a nevíme s čím dalším ještě pan gynekolog přijde. Při prvním dítěti porodila předčasně ve 28. týdnu, nebyla by normální zvýšená péče? Dá se někde zjistit, jaké prohlídky (jak často) a zákroky hradí pojišťovna v těhotenství? Má manželka nárok na hrazenou zvýšenou péči, pokud měla v prvním těhotenství takové problémy? Děkuji za odpověď S pozdravem Jan

Odpověď:

Dobrý den,

kontroly u gynekologa související s těhotenstvím hradí plně pojišťovna. Lékař by mohl požadovat peníze pouze za něco, co mu pojišťovna neproplatí (například nadstandardní péči). Regulační poplatky 30 Kč se u prohlídek souvisejících s těhotenstvím neplatí vůbec (blíže viz odpověď na tento dotaz).

Co se týče dokladu o zaplacení, lékař má povinnost vydat jej pouze na žádost pacienta – ne automaticky. Kontrolu toho, co vykazuje, lze zajistit tím, že se obrátíte na pojišťovnu a požádáte ji o výpis z tzv. osobního účtu (pojišťovna poskytuje bezplatně jeden za rok). Jestliže lékař vybírá regulační poplatky neoprávněně, může dostat pokutu až 50 000 Kč; pokud by v tom pokračoval, mohla by mu pojišťovna dokonce ukončit smluvní vztah.

Pokud se ptáte na zvýšenou péči, záleží na posouzení lékaře, zda je nebo není potřeba. V pochybnostech byste se jistě mohli obrátit i na jiného gynekologa. V případě rizikových těhotenství ženy navštěvují speciální poradny pro riziková těhotenství.

Každá pojišťovna má do určité míry vlastní nastavení toho, co hradí a co ne, takže pro přesnější informace bude zřejmě třeba informovat se přímo u ní. Mnohé z těchto informací jsou uveřejněny například na jejich webových stránkách.

Vaše Férová nemocnice

16.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS