Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Poplatky za zákrok

Dobrý den, byla mi provedena sklerotizace v ordinaci, která má v názvu s.r.o. Lékař po mně požadoval 400 Kč za provedení tohoto zákroku, bylo to oprávněné? Může po mně požadovat i jiné poplatky, které bych nemusela platit, kdybych se nechala ošetřit u lékaře např. přímo v nemocnici? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

záleží především na tom, zda má zdravotnické zařízení smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou či nikoliv. To, zda se jedná o smluvní zdravotnické zařízení, nejsnadněji zjistíte přímo u Vaší zdravotní pojišťovny.

Dále je důležité také to, zda se jedná o úkon hrazený z veřejného zdravotního pojištění. V takovém případě by po Vás smluvní zdravotnické zařízení úhradu požadovat nemohlo, jinak by postupovalo protiprávně.

Jiná je ale situace v případě, že si pro provedení lékařského úkonu zvolíte nesmluvní zdravotnické zařízení. Tím se vzdáváte práva na úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění a veškerou zdravotní péči poskytnutou v tomto zařízení, včetně léků a doprovodných vyšetření, si hradíte sama ze svých prostředků.

Pokud jste tedy zvolila nesmluvní zdravotnické zařízení, je pravděpodobné, že zaplatíte více než byste musela platit u lékaře, který má smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou.

Vaše Férová nemocnice

14.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS