Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Porod v České republice

Dobrý den,

Jsem občankou Slovenské republiky, přítel je Čech. Po porodu budeme žit v ČR, proto by jsem zde i chtěla rodit. Jsem v 22. týdnu těhotenství a povinné prohlídky absolvuji zatím na Slovensku. Posledný měsíc bych prohlídky už ráda absolvovala v porodnici v ČR, do které se plánuji včas přihlásit. Jak dlouho před porodem musím být v ČR zdravotně pojištěná, aby mi pojišťovna hradila porod?

Děkuji za odpověď.

tina

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel nejsme zaměřeni na právo sociálního zabezpečení, přesto se Vám pokusíme odpovědět.

Pro to, abyste nemusela platit za porod v České republice, je důležité, aby jste byla pojištěna v době, kdy vám bude poskytována předporodní a porodní péče. Jinými slovy není například podmínkou být pojištěna tři měsíce předem, ale důležité je, abyste byla pojištěna v době, kdy začnete rodit.

Nejdříve kontaktujte svoji slovenskou pojišťovnu a zeptejte se, jak se k vaší situaci staví a zda by Vám porod v ČR uhradila. Pojišťovny Evropské unii obecně proplácí nutné neplánované zákroky, které musí pacient na území jiného členského státu podstoupit. K tomu stačí evropský průkaz zdravotního pojištění. Naopak málokdy se naopak proplácí zákroky, za kterými pacient vycestuje úmyslně.

Pokud se chcete nechat rovnou pojistit u některé české zdravotní pojišťovny, samozřejmě můžete.Vyberte si českou zdravotní pojišťovnu a nechte se u ní pojistit.Také Vám doporučujeme se před porodem obrátit na některou českou zdravotní pojišťovnu (například telefonní číslo na infolinku VZP je +420 844 117 777) a Vaši situaci s ní konzultovat. 

Z vašeho dotazu není jasné, jestli chcete získat porodné nebo i peněžitou podporu v mateřství. Vaše možnosti získat tyto finanční příspěvky zavisí na tom, zda pracujete v ČR nebo jestli zde máte trvalý pobyt. K zjištění, zda máte nárok na tuto podporu kontaktujte českou správu sociálního zabezpečení.

Vaše Férová nemocnice

11.9.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS