Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přeprava nechodícího pacienta

Po stížnosti na přepravní službu (asi smluvní?) v Nemocnici Na Vinohradech jsem dostal odpověď, že propuštěný pacient nemá nárok na přepravu do místa bydliště. Podotýkám, že pacient je nechodící! Bylo mi sděleno, že toto má řešit rodina či příbuzní.

Zajímá mne, jestli existuje nějaký zákon, který tuto problematiku řeší, nebo zda je to v rámci interních předpisů dané nemocnice.

Děkuji
 

simi

Odpověď:

Dobrý den,

tuto problematiku řeší zákon č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění (zejména §§ 36 a 37).

Dopravu pacienta pojišťovna hradí v případě, kdy zdravotní stav pacienta neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby - tedy vozidlem sanity. Využití zdravotnické dopravní služby je možné nahradit dopravou soukromým vozidlem řízeným jinou osobou, jestliže ošetřující lékař takovou dopravu schválí. 

Ze zákona pak máte nárok na náhradu cestovních nákladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadované zdravotní služby poskytnout. Pokud tedy může stejnou zdravotní službu poskytnout také jiné zdravotnické zařízení blíže Vašemu bydlišti, budou Vám proplaceneny pouze náklady na cestovné do/z tohoto zařízení. 

Nechodící pacient by měl mít nárok na přepravu do místa bydliště. Zkuste se proto rozumně domluvit s Vaším ošetřujícím lékařem, protože jeho souhlas je skutečně nutný. V krajním případě máte také možnost změnit svého  lékaře.

Vaše Férová nemocnice

29.4.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS