Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Proplacení cesty autem pojišťovnou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám u VZP pojišťovny nárok na proplacení jízdného automobilem do Prahy (cca 90km tam i zpět) na chemoterapie a ozařování. Lze o toto požádat i zpětně? Jak prosím postupovat? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

dopravu pojištěnců a náhradu cestovních nákladů upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Obecně péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění zahrnuje dopravu nemocných a náhradu cestovních nákladů, zákon stanoví bližší podmínky.

Podle ustanovení v § 36 zdravotní pojišťovna hradí dopravu pojištěnce na území České republiky do smluvního zdravotnického zařízení, ze smluvního zdravotnického zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče, mezi smluvními zdravotnickými zařízeními a v rámci smluvního zdravotnického zařízení, a to v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto dopravu indikuje, neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby. Doprava se provádí vozidly smluvní dopravní zdravotní služby.

Další ustanovení nám říká, že pokud se pojištěnec, který má nárok na dopravu podle § 36, rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí, má pojištěnec nárok na náhradu cestovních nákladů.

Ze zákona nevyplývá, že by nebylo možné požádat o náhradu cestovních výdajů zpětně, podmínkou je schválení lékaře. Doporučujeme Vám informovat se přímo u svého lékaře a zdravotní pojišťovny.

Vaše Férová nemocnice

22.5.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS