Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Registrační a udržovací poplatky

Dobrý den, při první návštěvě u gynekologa jsem musela zaplatit takzvaný "registrační" poplatek ve výši 500,- Kč. Od té doby mě sestra každý rok žádá o "udržovací" poplatek ve výši 300,- Kč. Když jsem odmítla zaplatit, bylo mi doporučeno, abych si našla jiného lékaře. Jsem studentka, peněz nemám nazbyt a tento postup se mi zdá být nemorální, protože řádně platím 30,-Kč poplatek, platbu za zrcadlo i léky a jsem řádně pojištěná. Jak se mám bránit?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud má lékař smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou a vykonává praxi na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění, není oprávněn vybírat od pojištěnce jakékoli úhrady nad rámec zákona. Smí vybírat jen regulační poplatky, případně úhradu za nadstandardní péči.

Jiná situace by nastala v případě, pokud by se jednalo o soukromého lékaře, který poskytuje služby smluvně za přímou úhradu a kdy není péče proplácena v rámci veřejného zdravotního pojištění zdravotní pojišťovnou. V takovém případě je výše úhrad za poskytnutou péči věcí dohody mezi pacientem a lékařem.

Pokud tedy ve Vašem případě nejde o soukromého lékaře, můžete na něj podat stížnost své zdravotní pojišťovně nebo České lékařské komoře. Více o stížnostech včetně vzoru najdete zde.

Je také možné, že se svým chováním lékař dopustil přestupku proti majetku podle § 50 zákona o přestupcích. Tento přestupek projednává obec nebo přestupková komise zřízená obcí a pachateli hrozí pokuta do 15.000 Kč

Pokud se těmito poplatky lékař obohatil ve větším rozsahu, mohl se dokonce dopustit i trestného činu.

Vaše Férová nemocnice

2.6.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS