Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatek za převazy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokousal mě pes, dostala jsem těžký zánět a musela jsem 3 týdny každý den chodit na převazy. Lékař po mě pokaždé chtěl 30 Kč. V sobotu a v neděli jsem chodila na převazy do nemocnice a tam jsem poplatek neplatila. Jak je možné, že jeden lékař poplatky vybírá a jiný ne? Děkuji za odpověď.

Hanička

Odpověď:

Dobrý den,

obdobný problém jsme již v naší poradně řešili, například tady

Obecně platí, že lékař může od vás žádat regulační poplatek za každé klinické vyšetření, tedy že zjišťuje a diagnostikuje váš zdravotní stav. O klinické vyšetření se nejedná, jestli je během vaší návšetěvy kontakt se samotným lékařem minimální a dostáváte jenom rutinní opakující se převazy. Je však možné, že vás lékař při každé návštěvě řádně prohlédl a rozodl o pokračování v léčbě (dalších převazech), v tom případě by mohl poplatky vybírat. Obvykle k tomu ale u takovýchto případů nedochíází. V souladu se zákonem tedy s největší pravděpodobností jednal pouze ten lékař, který od vás poplatky nevyžadoval.

Doporučujeme tedy situaci s lékařem nejprve prodiskutovat a trvat na tom, že poplatky za převazy, pokud nebyly spojeny s klinickým vyšetřením, vybíral od vás neoprávněně. Pokud k dohodě nedojde, můžete se obrátit na lékařova nadřízeného, posléze pak podat stížnost k České lékařské komoře nebo k orgánu, který registroval nemocnici (nejčastěji to bývá krajský úřad) či ke zdravotní pojišťovně.

Veškeré informace o podávání stížností, spolu se vzory stížností, naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

8.6.2011

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS