Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatky a porodné

Dobrý den, zajímalo by mě zda musí otec jako invalidní důchodce 3. stupně platit poplatek za pobyt v nemocnici? Také mě zajímá jak je to s porodným. Před třemi lety se mi narodila holčička, ale o porodné jsem nežádala. Těď jsem znova v jiném stavu a zajímalo by mě jestli mám na porodné nárok a můžu o něj tedy zažádat. Děkuji za odpovědi.

Dajda

Odpověď:

Dobrý den,

regulační poplatek za pobyt v nemocnici nemusí platit osoby např. při ochranném léčení nařízeném soudem nebo jde-li o pojištěnce, který pobírá dávku v hmotné nouzi. Touto dávkou však není invalidní důchod. Pro invalidní osoby tedy není stanovena žádná výjimka z povinnosti regulační poplatek zdravotnickému zařízení platit.

O porodné bylo třeba před třemi lety žádat do 1 roku ode dne porodu, uplynutím této doby nárok na výplatu dávky zaniká. V současné době má nárok na porodné žena, která porodila své první dítě a současně příjem v rodině nepřevyšuje součin životního minima rodiny a koeficientu 2,40. 

Lhůta pro žádání porodného po vašem prvním porodu již uplynula a nárok na porodné tak bohužel již nemáte, je nám to líto.

Vaše Férová nemocnice

23.4.2012

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS