Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatky za převazy

Dobrý den, manžel je po úrazu ramene. Lékařka si ho za dobu tří neděl pozvala již na 3 kontroly a pokaždé po něm požaduje 30Kč. Může to požadovat, když se jedná o stejný zdravotní problém a návštěva je vždy na její žádost? Naposledy ho vůbec neprohlédla, jen šel na sundání škrobáku a opět je objednaný na příští týden. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podobný dotaz jako ten Váš už je na našich stránkách zodpovězen.

Regulační poplatek u ošetřujícího lékaře ve výši 30 Kč je vázán, mimo jiné, také na to zda bylo či nebylo provedeno klinické vyšetření. Klinické vyšetření začíná pohovorem s pacientem, obsahuje například poklep, pohmat a další úkony, které jsou popsány ve výše uvedeném odkazu.

Naopak za klinické vyšetření se nepovažuje například předepisování léčivých přípravků nebo potravin pro zvláštní lékařské účely na recept nebo při opakovaných aplikacích injekcí, infůzí, při převazech ran a v případech, kdy není naplněn obsah kontrolního vyšetření.

V případě Vašeho manžela má tedy lékařka plné právo vybrat regulační poplatek v případě, že dojde, a to i opakovaně, ke klinickému vyšetření, jak je popsáno výše. Naopak, jestliže dojde k pouhému převázání rány zdravotní sestrou, nárok na zaplacení poplatku nevzniká.

Vaše férová nemocnice

31.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS