Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Regulační poplatek u gynekologa

Byla jsem po roce na preventivní gynekologické prohlídce a sestra si mi před doktorkou po prohlídce řekla o poplatek 30,- Kč. Mám pocit, že na to nemají v tomto případě právo. Můžete mi odpovědět?

Odpověď:

Odpověď platná k roku 2017

Dobrý den,

regulační poplatky byly zavedeny na počátku roku 2008, a to ve třech provedeních: za vyšetření u lékaře – 30,- Kč, hospitalizace – 60,- Kč/den, pohotovostní služby – 90,- Kč.  

Nicméně novelou v roce 2015 byly první dva výše uvedené poplatky zrušeny a byl zachován pouze poplatek za využití pohotovostní služby, jehož úpravu naleznete v § 16a zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Ve vašem případě, tedy skutečně zdravotní sestra neměla oprávnění od Vás vybrat poplatek za návštěvu ženského lékaře. Nicméně mnoho gynekologů v současné době vybírá doplatek za použití jednorázových zrcadel, využívaných při gynekologickém vyšetření. Tento doplatek mohou požadovat pouze za situace, kdy výkon vyšetření není vykazován Vaší pojišťovně.

Doporučila bych Vám, se obrátit na vaši gynekoložku s dotazem, zda se skutečně jednalo o neprávem vybraný regulační poplatek, či pouze o doplatek

 

Odpověď platná k roku 2010

Dobrý den,

u dospělých se regulační poplatek 30 Kč neplatí za preventivní prohlídku, která se provádí jedenkrát ročně. To znamená, že je od poplatku osvobozena návštěva a vyšetření či ošetření v rámci této návštěvy provedené. Pokud jste tedy na prohlídku nepřišla s konkrétními zdravotními obtížemi, pak se domníváme, že ve Vámi uvedeném případě neměl být regulační poplatek vybírán.

Další informace o regulačních poplatcích naleznete na stránkách Férové nemocnice v sekci Regulační poplatky  nebo na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Vaše Férová nemocnice

5.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS