Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Úhrada cestovného při ambulantní lázeňské péči

Dcerka (1,5 roku) je po operaci na obou nožičkách. Vzhledem k lehké hypotonii a víc jak ročnímu sádrování zatím nechodí, což je problém vzhledem k žádoucímu zatěžování nožiček po operačním zákroku. Neuroložka navrhla lázeňskou komplexní péči. Po všech peripetiích s "vyběháváním" nám v lázních nabídli pobyt až za 4 měsíce, což je vzhledem k diagnóze pozdě. V místě bydliště je možnost rehabilitace sporadická. Řešením je ambulantní péče v  lázních (cca 60 km od místa bydliště), kterou jsem po dohodě s lázněmi zvolila, protože v tom případě můžeme začít cvičit prakticky hned. Mám nárok na úhradu cestovného od pojišťovny?

Odpověď:

Dobrý den,

to, kdy je dán nárok na dopravu a úhradu cestovních nákladů, jsme již jednou podrobně řešili zde:

Váš případ je ale svým způsobem odlišný. Pokud byste v lázních nastoupili ke standardnímu pobytu, byla by Vám hrazena celá lázeňská péče, tzn. celý pobyt. Tím, že jste se rozhodli pro ambulantní péči, snížíte v podstatě náklady na léčbu, ale je třeba, aby Vám doprava byla proplacena. Zdravotní pojišťovna hradí dopravu tehdy, pokud podle vyjádření lékaře zdravotní stav pacienta neumožňuje dopravu běžným způsobem.

Lékař pravděpodobně odmítne vystavit poukaz na sanitku, ale mohl by schválit nárok na proplacení dopravy. Pokuste se s ním proto dohodnout.

Informujte se také u Vaší zdravotní pojišťovny na proplacení dopravy a nezapomeňte uvést důvody, proč o úhradu žádáte. Měli by se pokusit vyjít Vám vstříc.

Vaše Férová nemocnice

30.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS