Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Úhrada péče v případě úrazu při práci bez smlouvy

Nejsem nikde zaměstnán, ani vedený na úřadu práce. Nemám tudíž žádné zdravotní pojištění, ani finanční hotovost. Stal se mi úraz na stavbě, kde jsem byl na brigádě. Smlouvu se stavbyvedoucím jsem taky neměl a nyní jsem ve špatném stavu. Nějaké zlomeniny a pohmožděniny, byl jsem ošetřen v nemocnici – operace, rentgen, převoz helikoptérou a ještě mě nějaká operace a rehabilitace čeká. Nyní jsem v LDN. Jak mám postupovat, co si budu hradit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

jestliže máte na území České republiky trvalý pobyt, jste zdravotně pojištěný bez ohledu na to, zda jste zaměstnaný nebo registrovaný na úřadu práce. Jestliže za Vás neplatí pojistné stát, jste povinen si pojistné na zdravotní pojištění hradit sám. Zdravotní výkony provedené po pracovním úrazu tedy byly (za předpokladu Vašeho trvalého pobytu na území ČR) uhrazeny ze zdravotního pojištění, tato pojišťovna po Vás může požadovat pouze náklady ve výši neuhrazeného pojistného. Pouze v případě, že byste neměl na území ČR trvalý pobyt, vznikl by Vám vůči zdravotnickému zařízení dluh ve výši nákladů spojených s léčením.

Můžete upozornit Vaši zdravotní pojišťovnu, že úraz byl způsoben při práci. Pokud se tato skutečnost prokáže a došlo k nějakému pochybení při zajištění bezpečnosti práce, mohla by pojišťovna vymáhat po stavbyvedoucím (stavební firmě) náklady Vašeho léčení podobně jako v tomto případě. Celou věc by také bylo patrně vhodné oznámit na příslušnou inspekci práce.

Není také vyloučeno, abyste po tomto „zaměstnavateli“ požadoval náhradu škody Vy sám (nehrazené náklady léčení, bolestné, následky na zdraví...), i když jste neměl uzavřenou platnou písemnou pracovní smlouvu. I když jste byl zaměstnán „na černo“, nezbavuje to zaměstnavatele odpovědnosti za úraz. V takovém případě Vám doporučujeme obrátit se na advokáta.

Vaše Férová nemocnice

4.11.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS