Úhrada za ultrazvuk u gynekologa

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak zjistím, jestli jsem u lékaře zaplatila správně. Chodím ke gynekologovi, který za každý ultrazvuk vybírá ne malé peníze, platím každý ultrazvuk 300,- Kč. Přitom mi ze začátku řekl, když jsem k němu přestoupila, že 1 ultrazvuk do měsíce je zadarmo. Ptala jsem se kamarádky, která je těhotná, a prý si musí každý ultrazvuk zaplatit, i když se jedná o těhotenství. Chápala bych vyšetření ultrazvukem na požádání, že se musí platit, ale myslím si, že v těhotenství jsou ultrazvuky, které pacientka platit nemusí. Navíc já mám problém, že nemůžu podruhé otěhotnět. Snažíme se a nedocházelo k ovulaci, proto jsem potřebovala, aby mi pan doktor zjistil ultrazvukem, zda dochází či nikoli. A pak na měření folikulů jsem docházela taky na ultrazvuk a za každý jsem musela zaplatit. V jednom měsíci se ale vyskytnul u mě problém, pan doktor mi našel cystu a že je potřeba ještě po dvou dnech to zkontrolovat a měla jsem ultrazvuk také zaplatit. Tak jsem se ohradila proč, když mám vlastně problém, tak pan doktor řekl dobře, tak pro tentokrát to vykážeme pojišťovně. A já se ptám jak to, že to najednou šlo neplatit? A jak je možné, že u některých doktorů se za stejné služby platí a u některých ne. Dříve jsem totiž chodila k jiné gynekoložce, kde jsem neplatila ani jeden ultrazvuk. Proto se Vás ptám, kde je možné také zjistit, zda pan doktor ode mě vybírá peníze oprávněně. Děkuji.

obecně platí, že ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní péče poskytnutá pojištěnci s cílem zachovat nebo zlepšit jeho zdravotní stav. Právní úprava přímo nestanoví, na kolik ultrazvukových vyšetření je nárok. Záleží na lékaři, kolik ultrazvuků ženě v individuálním případě doporučí a kolik jich vykáže jako úkon hrazený ze zdravotního pojištění. Na druhou stranu nemůže lékař vykazovat tyto výkony pojišťovně libovolně a bez omezení. Ve smlouvách mezi lékaři a pojišťovnami totiž bývá stanovena povinnost lékaře poskytovat hrazenou zdravotní péči se zřetelem k dosažení potřebného diagnostického nebo léčebného efektu a zároveň bez zbytečných nákladů.

Otázku úhrady ultrazvuku v těhotenství jsme zodpověděli již v tomto dotazu. Těhotná žena má právo na provedení minimálně dvou ultrazvuků hrazených zdravotní pojišťovnou během těhotenství. Ultrazvuků však může být provedeno i více na základě indikace lékaře, např. při rizikovém těhotenství.

Ultrazvuková vyšetření prováděná v souvislosti se zvýšením pravděpodobnosti otěhotnění u ženy, která chce otěhotnět, nejsou součástí péče hrazené ze zákona ze zdravotního pojištění. Pojišťovny nemají povinnost ze zákona toto vyšetření hradit. Na druhou stranu Vám je mohou proplatit např. v rámci fondů prevence. Doporučujeme Vám informovat se u Vaší zdravotní pojišťovny, zda tato možnost existuje. Co se však z veřejného pojištění hradí, je zdravotní péče související s umělým oplodněním za určitých podmínek. Více v zodpovězeném dotazu.

V situaci, kdy je vyšetření nutné v zájmu ochrany zdraví pacientky (např. kontrola cysty), je vyšetření pojišťovnou vždy hrazeno. Jedná se evidentně o výkon s cílem zachovat nebo zlepšit zdravotní stav pacientky.

Pokud Vám lékař při přijetí řekl, že jeden ultrazvuk měsíčně je zadarmo, patrně se jednalo o nabídku z jeho strany, např. za účelem přilákání nových klientek k registraci. Takový příslib by lékař měl dodržet a pokud ne, měla byste se obrátit na něj a požádat jej o vysvětlení. Pokud s ním nejste spokojena, máte právo lékaře jednou za 3 měsíce změnit. Domníváte-li se, že od Vás lékař vybral peníze neoprávněně, můžete to rovněž řešit přímo s ním, případně stížností.

U své zdravotní pojišťovny také zjistíte, zda Váš gynekolog provedené ultrazvuky pojišťovně vyúčtoval či nikoliv. Pojišťovna má ze zákona povinnost Vám na vyžádání písemně bezplatně poskytnout jednou za rok výpis s údaji o uhrazené péči za posledních 12 měsíců. Tak můžete zjistit, jestli gynekolog nevyúčtoval jedno vyšetření dvakratá - pojišťovně i Vám.

18.7.2009