Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Výměna mechanického vozíku

Před 7 léty jsem obdržel mech. skládací invalidní vozík (hrazen VZP) z důvodu nemoci pohybového ústrojí. V současné době se můj zdravotní stav výrazně zhoršil, proto jsem požádal o "komfortnější" mech. vozík, protože již musím na něm sedět celý den. Byl mi nabídnut vhodný vozík hrazený pojišťovnou, který však není skládací. Tak jsem si chtěl ponechat starý skládací vozík pro cestování autem k lékaři, na nákupy, atd. Firma, která mi zajištuje nový vozík mi sdělila, že starý vozík musím vrátit. Je požadavek této firmy oprávněný?

Mohyla

Odpověď:

Dobrý den, 

veškeré pomůcky hrazené z veřejného zdravotního pojištění jsou uvedeny v příloze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Invalidní vozíky jsou uvedeny pod skupinou č. 7.

Bohužel ze zákona nemáte nárok na dva typy vozíků zároveň. Zdravotní pojišťovna hradí vždy jen jeden typ vozíku, a to na dobu 5 let, případně dříve, pokud to váš zdravotní stav vyžaduje. Invalidní vozík je však majetkem zdravotní pojišťovny, a po uplynutí užitné doby jste povinen ho zdravotní pojišťovně vrátit. Pokud Vám tedy Váš nový vozík plně nevyhovuje a znemožňuje Vám cestování autem, doporučujeme Vám Vaši situaci zkonzultovat s lékařem, který by Vás měl informovat o všech dostupných zdravotních pomůckách.

Dále Vám doporučujeme zkontrolovat nabídku dalších firem vyrábějících invalidní vozíky a ověřit si, zda neexistuje vozík, který by Vám plně vyhovoval. V případě, že takový vozík naleznete, obraťte se na zdravotní pojišťovnu s žádostí o úhradu tohoto vozíku.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice 

 

27.6.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS