Žiji v Irsku, ale chci rodit v ČR

Dobrý den, mám dotaz. Jsem v 9. týdnu těhotenství, ale žiju v Irsku. Přesto bych chtěla rodit v ČR, ale neplatím si zde zdravotní pojištění, protože mi na pojišťovně řekli, že je to trestné si platit dvě pojištění v Irsku i v ČR. Mohli byste mi poradit, či zkusit odhadnout, kolik by mohl stát porod v ČR? Moc Vám děkuji za odpověď.

úvodem bychom rádi poznamenali, že mít souběžně více zdravotních pojištění v rámci EU zákon opravdu neumožňuje. Občan Evropské unie má tedy možnost být pojištěn pouze v jednom členském státě.

Podobný případ jsme již zodpovídali na našich internetových stránkách. Cena porodu se pohybuje okolo 9 tisíc korun. Více se dočtete zde.

Pojišťovny EU obecně proplácí nutné neplánované zákroky, které musí pacient na území jiného členského státu podstoupit. K tomu stačí evropský průkaz zdravotního pojištění.  Naopak málokdy se naopak proplácí zákroky, za kterými pacient vycestuje úmyslně.

Náklady vzniklé s porodem by Vám tedy irská pojišťovna proplatila, pokud by Vás v zahraničí potkal neplánovaný (např. předčasný) porod. Je možné, že pokud byste v zahraničí rodila v řádném termínu, bude to pojišťovna považovat za úmyslné vycestování za zákrokem, a proto Vám jej nejspíš neproplatí. Vždy bude ovšem záležet, jak situaci posoudí Vaše pojišťovna.

Pokud chcete mít dopředu jistotu, zda Vám pojišťovna zákrok proplatí, máte možnost zažádat si na formuláři E 112 u své zdravotní pojišťovny o souhlas s tímto zákrokem. Pokud pojišťovna bude s Vaší žádostí souhlasit (záleží však na jejím posouzení), proplatí Vám poté i zdravotní péči, za kterou vycestujete do zahraničí plánovaně. Chcete-li vědět více o této možnosti, doporučujeme Vám informovat se přímo u Vaší zdravotní pojišťovny.

18.10.2009