Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Cena porodu pro nepojištěnou rodičku

Dobrý den, chtěla bych se touto cestou informovat, jaká je cena porodu v ČR. Jsem těhotná, pracuji v Irsku, ale rodit bych chtěla v ČR, kde ale nemám zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

úhrada nákladů vzniklých při porodu a v souvislosti s porodem může být velmi variabilní. Záleží zde na průběhu porodu, případných komplikacích, které při něm mohou nastat, a také na délce hospitalizace.

Úhrada lékařských zákroků, včetně porodní a poporodní péče se řídí vyhláškou č. 134/1998 Sb. a 464/2008 Sb. a stanoví se jako součin počtu bodů, kterými jsou ohodnoceny jednotlivé lékařské výkony, a hodnoty jednoho bodu v korunách. Samotný vaginální porod je sice ohodnocen pouze 851 body, ale je třeba počítat s dalšími výkony jako je předporodní a poporodní vyšetření a zákroky, výkony v případě komplikací, možným ukončením porodu císařským řezem a počtem ošetřovacích dní.

Podle informací dostupných na internetu se celková cena přirozeného porodu včetně několikadenní hospitalizace pohybuje kolem 9 tisíc korun. Měla by Vám být účtována stejná cena jako pojišťovnám.

Bylo by možné uvažovat i o přihlášení se ke zdravotnímu pojištění v ČR na dobu, kdy zde budete pobývat. V takovém případě by za Vás náklady s porodem uhradila zdravotní pojišťovna.

Vaše Férová nemocnice

11.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS