Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Konzultace léčby u jiného lékaře

Dobrý den, nejsem si jista správností postupu ošetřujícího lékaře. Mám možnost si někde ověřit, zda-li lékař postupoval správně? Když jsem telefonicky zkusila zjistit u jiného lékaře, zda-li bych s ním moji situaci mohla konzultovat, bylo mi řečeno kategorické "NE", že na nic takového nemám nárok a nikdo mi takovou konzultaci neposkytne. Kde tedy zjistit, jsem-li léčena správně? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

od roku 2013 má každý dle zákona č. 372/2011 o zdravotních službách právo na konzultaci s jiným lékařem. Konkrétně podle §28/3 písm. c) má pacient právo vyžádat si konzultační služby od jiného poskytovatele.

Žádné doporučení od stávajícího lékaře není potřeba, na konzultaci máte nárok i bez toho. Druhého lékaře si můžete buď vybrat sama, z doporučení známých či na internetu. Můžete požádat o radu i Vašeho současného doktora nebo také kontaktovat pobočku své zdravotní pojišťovny a poprosit je o radu. Pojišťovna Vám doporučí někoho ze svých smluvených doktorů a budou mít přehled o tom, kdo by vás mohl odmítnout z kapacitních důvodů a kdo má více místa.

Konzultace je úkon, na který máte ze zákona nárok, proto je proplácen pojišťovnami a druhý lékař by si za ni neměl nic účtovat.

V otázce odmítnutí konzultace lékařem platí obecně, že lékař může odmítnou pacienta jen z důvodů stanovených v §48 zákona o zdravotních službách, čímž je překročení únosného pracovního zatížení způsobující snížení kvality a bezpečnosti péčí či z důvodu, že pacient není pojištěncem zdravotní pojišťovny. Při domlouvání si schůzky zdůrazněte, že máte zájem pouze o konzultaci a ráda byste vyslechla další názor.

Institut konzultací je dobré využívat především při vážných diagnózách a náročných léčebných procedurách.

Je legitimní, že při závažné diagnóze chce pacient znát i druhý názor a ujistit o všech dostupných alternativách, zákon Vám zároveň právo na konzultace s jiným lékařem výslovně přiznává a lékaři by s touto zákonnou úpravou měli být obeznámeni. Nejlepší je tedy informovat ošetřujícího lékaře o Vašem záměru, ujistit ho o tom, že nejde o osobní problém, nedůvěru či nespokojenost, ale pouze chcete slyšet více názorů.

Ke konzultaci s druhým doktorem budete potřebovat minimálně výsledky posledních testů, ale vhodné je přinést ke konzultaci kompletní zdravotnickou dokumentaci, což doporučuje i Ministerstvo zdravotnictví ČR. Druhý lékař ve většině případů nebude požadovat dodatečná vyšetření, ale může se stát, že některým výsledkům nebude věřit a opětovně po Vás bude podstoupení testu žádat.

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

16.4.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS