Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Má osoba blízká nárok na kopii výsledku soudní pitvy?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má osoba blízká nárok na kopii výsledku ze soudní pitvy a pokud ano, kde se mohu výsledku dožadovat (zda u policie nebo v nemocnici, kde příbuzný zemřel?). Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o péči o zdraví lidu právo nahlížet do zdravotnické dokumentace zemřelého pacienta, jejíž součástí jsou i informace o příčině úmrtí a výsledku pitvy atd., mají osoby blízké. Nemusí se však jednat přímo o zdravotnickou dokumentaci, ale podle zákona může jít i o jiné zápisy vztahující se ke zdravotnímu stavu zemřelého. Okruh osob blízkých je stanoven v občanském zákoníku – jde především o manželku, sourozence a děti. Z Vašeho dotazu však konkrétní vztah k zemřelé osobě nevyplývá. Ani osoba blízká by však toto právo na přístup do dokumentace neměla, pokud by to zemřelá osoba ještě za svého života zakázala.

Povinnost umožnit Vám nahlédnout za přítomnosti zdravotnického pracovníka do dokumentace vedené o Vašem příbuzném má zařízení nebo ústav, kde byla pitva provedena.

Současně s právem nahlížet do dokumentace máte také právo pořizovat si opisy či kopie z ní. Jednou z možností je osobní návštěva zařízení a pořídit si výpisy vlastnoručně, resp. kopie za využití vlastního fotoaparátu. V tomto případě doporučujeme do příslušného zařízení předem zavolat a informovat se. Další možností je zažádat o zaslání kopie zdravotnické dokumentace, kterou je povinno zajistit zdravotnické zařízení do 30 dnů od obdržení žádosti. V tomto případě může po Vás zařízení požadovat úhradu nákladů s tím spojených (kopírování, poštovné).

Více o přístupu ke zdravotnické dokumentaci se dočtete zde. Omlouváme se za zpoždění při zodpovězení dotazu.

Vaše Férová nemocnice

7.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS