Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Rozhodnutí rodičů nepokračovat dál v očkování

Dobrý den, mám 5měsíčního syna, v současné době byl podruhé očkován hexavakcínou. Vždy jsem o správnosti očkování pochybovala, ale na druhou stranu jsem i doufala ze to mé dítě může opravdu chránit. Ovsem poté, co jsem se dokonce z televize dozvěděla, že je prokázáno, že očkování hexavakcínou nebo i jinými povinnými očkováními může způsobit obrnu nebo v pozdějším věku dokonce další závažné nemoci typu rakovina, jsem se rozhodla spolu s partnerem syna neočkovat. Na první očkování neměl syn žádnou reakci, ovšem po druhém očkování prakticky den i noc téměř nespal a choval se naprosto jinak, byl podrážděný a vyčerpaný. Rozhodli jsme se bojovat za nepokračování v očkování syna, v zájmu jeho zdraví. Ovsem potřebujeme poradit, jak začít s bojem, kam psát, či volat, jak oznámit odmítnutí lékaři apod. Žádám Vás moc o radu a pomoc, poslední hexavakcínu má syn dostat zhruba za měsíc. Mockrát dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,

základní informace o právní úpravě týkající se očkování dětí a Vašich souvisejících právech a povinnostech se můžete dočíst na našem webu v sekci Povinné očkování. Další právní otázky se dočtete v právním manuálu pro rodiče dostupném na stránkách občanského sdružení Rozalio, které se snaží informovat rodiče o všech aspektech očkování a snaží se prosazovat dobrovolnost očkování. V tomto manuálu se dozvíte více o tom, jak postupovat a měl by zodpovědět Vaše dotazy. Pokud Vám pak nebude něco jasné, můžete se na nás znovu obrátit.

Konkrétně k Vašemu synovi, který byl už dvakrát hexavakcínou očkován, bychom uvedli, že třetí dávka vakcíny má být podle vyhlášky podána během prvního roku života. Sice jste tedy byli na očkování pozváni na 6. měsíc života dítěte, ale to pro Vás není právně závazné. Rozhodně se nedopustíte ničeho protiprávního, pokud očkování odložíte do 12. měsíce věku. Teprve po uplynutí lhůty je to chápáno jako protiprávní stav a budete muset vysvětlovat, z jakého důvodu nechcete dítě očkovat. Váš pediatr nejspíš podá podnět na hygienickou stanici a ta to bude následně projednávat jako přestupek na úseku zdravotnictví. Více se dozvíte ve zmíněném manuálu.

Vaše Férová nemocnice

26.5.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS