Nenašli jste svoji odpověď? Zkuste vyhledávání nebo naši právní poradnu.

Často kladené otázky

zobrazit odpovědi Proti čemu se očkuje

zobrazit odpovědi Výjimky z povinného očkování

zobrazit odpovědi Povinnosti rodičů

zobrazit odpovědi Sankce za neočkování

Jaká sankce hrozí rodičům v případě, že dítě jejich rozhodnutím… zobrazit odpověď
Co mohou rodiče dělat, pokud nesouhlasí s udělením pokuty, nebo s její… zobrazit odpověď
Promlčuje se možnost stíhat rodiče za přestupek? skrýt odpověď

Obecně platí, že přestupek je po uplynutí jednoho roku od jeho spáchání promlčen a již za něj nemůže být udělen žádný postih. Správní orgány mají tedy jeden rok od spáchání přestupku na to, aby vydaly pravomocné rozhodnutí o udělení pokuty. Pokud jde o přestupek způsobený neprovedením povinného očkování, bývá někdy argumentováno, že se jedná o takzvaný trvající delikt, který se nepromlčuje vůbec. Na druhou stranu jsme se setkali s názorem hygienické stanice, podle níž některé případy v minulosti promlčeny byly. Důležité je vědět, kdy ke spáchání přestupku došlo. Podle výkladu hygienické stanice je dnem spáchání přestupku poslední den lhůty, během které mělo být dítě podle vyhlášky naočkováno.

Příklad - u dítěte narozeného dne 1. 1. 2009 bude u jednotlivých očkování promlčení přestupku na základě lhůt uvedených ve vyhlášce vypadat takto:

Tuberkulóza: přestupek promlčen dne 12. 2. 2010.

Záškrt, tetan, dávivý kašel, invazivní Haemophilus influenzae b, dětská obrně a hepatitida B:
1. dávka: promlčeno dne 1. 11. 2010
2. dávka: promlčeno dne 1. 12. 2010
3. dávka: promlčeno dne 1. 1. 2011
4. dávka: promlčeno dne 1. 7. 2011

Může být dítě přijato do školky i v případě, že nebylo podrobeno všem… zobrazit odpověď
Může být rodičům uložena pokuta za to, že nepodrobili své dítě očkování… zobrazit odpověď

Nenašli jste svoji odpověď? Zkuste vyhledávání nebo naši právní poradnu.