velikost textu AA původní
Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeNalezeno celkem: 5518 zobrazeno 251 - 275 stránka: 1...101112...221 zobrazit vše zobrazit znění dotazů
Dobrý den, po nasazení rovnátek se u mě projevila pravděpodobně alergická reakce (nateklé sliznice, špatné dýchání, stav až na kolaps). Byla jsem dvakrát u ortodontisty, který mi tvrdil, že se s něčím takovým nikdy nesetkal, nicméně odstranil mi latexovou část rovnátek. Můj stav se nezlepšil a po dalším týdnu jsem se rozhodla rovnátka si nechat odstranit, nebylo možné tyto stavy vydržet. Ortodontista mi tvrdí, že se s ničím takovým nikdy nesetkal. To mě překvapilo, protože jen na internetu je o tom spousta textů. Mám pocit, že mi lže. Můžu se dožadovat vrácení peněz nebo náhrady? Měl mě na možnost alergické reakce předem upozornit? Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
Gabriela 11.3.2018
Zdravím, mám dotaz. Docházel jsem 7 let ke specialistovi, co mi psal silné opiáty. Později mě stíhali za to, že jsem jedny opiáty prodal a pak mě specialista odmítl dál ošetřovat a tyto léky předepisovat. Vím, že jsem se provinil, ale po 7 letech silných dávek, najednou konec bez léků a ošetření, je dost kruté.
Děkuji za informace, co dál a jak se zachovat.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Vondrys106 11.3.2018
Dobrý den,
v roce 2005 jsem utrpěl prac. úraz. Dosud mám trvalé následky - nehybnou ruku, jsem v evidenci uřadu práce. Na úřadu práce mě poslali na pozici ochranky - bezpečnostní pracovník, nedovedu si představit vykonávat pozici díky zdravotnímu postižení. Místo jsem odmítl ze zdravotních důvodů, úřad práce chce po mě dokladovat zdravotní způsobilosti, že nemohu konkretní pozici vykonávat. Byl jsem u praktického lekaře, ale ten mě posíla za lekařem firmy, že ten mi vydá pouze výpis a že to mají posoudit tam, kde mě chtěli vzít do práce. Úřad práce zahájil správní řízení, nikdo mě nechce nic vydat. Navíc jsem měl dojednanou operaci, která byla zrušena. Pořad mě posílaji do nějaké práce hlavně na pozici ochranky, jak mám prokázat nebo čím zda je toto zaměstnání pro mě vhodné nebo ne? Praktický lékař mi napsal, že může vydat pouze potvrzení pro úřad práce, jaké činnostii považuje za nevhodné, ale toto úřadu stačit nebude. Nevím si rady.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Tony 13.3.2018
Dobrý den, dotaz se týká mojí matky, která byla hospitalizována kvůli zlomenině krčku stehenní kosti. Tento úraz již jednou měla a dostala částečnou náhradu, tj. byla jí nahrazena jen část kosti do původní jamky. Toto řešení vydrželo cca 5-7 let a následně musela být reoperována, byla znovu vyměněna voperovaná náhrada a nově i jamka kyčelního kloubu. S touto zkušeností proto již při příjmu žádala lékaře, aby jí byla dána náhrada obou částí. Podotýkám, že moje matka je ve svém věku 82 poměrně aktivní a ujde několik kilometrů denně. Tyto informace však nikdo nezjišťoval a na můj dotaz lékař sdělil, že hlavním kriteriem, podle čeho se lékař rozhoduje, je zdravotní stav pacienta a jeho věk a operace s částečnou náhradou je pro lidi ve vyšším věku šetrnější. Možnost doplacení jí nikdo nenabídl, protože by musela zaplatit vše a ne jen rozdíl. Jen pro zajímavost podotýkám, že ve stejném roce, kdy moje máma dostala první náhradu, dostal tehdejší prezident Klaus náhradu pro 30ti leté sportovce (což se psalo i v novinách). Lze využít tento případ pro rozhodní soudu pro případnou změnu systému nebo se jedná o selhání lékaře nebo je naopak vše dle práva OK? Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Vít 14.3.2018
Dobrý den,
2. října jsem byl na operaci. Jezdím jako řidič městské hromadné dopravy a na zadku se mi začala dělat boule. Prý je to jeepovská nemoc. Dlouho jsem s tím měl problémy. Tak jsem šel na operaci. Místo pár centimetrů mám na zadku 16 cm dlouhou jizvu. Doktor mi řekl, že se zkoušela nová metoda plastiky, ale na tu se mě nikdo neptal, jestli ji můžou udělat. Ještě si to doktor na chirurgii fotil, měsíc po operaci mám ještě větší problém než před ní. V místě jizvy mám pořád otevřenou 4 milimetry velkou dírku, která krvácí. Doktoři říkají, že se operace nepovedla a že půjdu na další. Dohromady jsem byl kvůli jejich zpackané operaci půl roku a teď co s tím. Jestli se mám někde nechat přezkoumat nějakým doktorem a pak to řešit přes právníka?
Děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
Popajos 14.3.2018
Dobrý den,
v "Často kladených otázkách" jsem se dozvěděl, že lékaři vytvářejí záznamy o pacientovi v Národním zdravotním informačním systému.
Pokud jsem porozuměl správně, tak s tímto záznamem může byt obeznámen každý lékař, na kterého se jako pacient obrátím.
V této souvislosti mám dvě otázky.
1). Opravdu je to tak a záznamy o celé mé zdravotní historii může nastudovat kterýkoliv lékař, na kterého se jako pacient obrátím ?
2). Mohu-li já, jako pacient vidět tyto záznamy o sobě také, případně je nastudovat a z NZIS pořídit kopii ?
Předem děkují za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
czrua 19.3.2018
Dobrý den,
navštívil jsem lékaře na ortopedii a ten napsal: testy na menisky neg. a snad artroza, revmatická artritída. Za měsíc jsem měl pracovní úraz, diagnoza: čerstvé prasklé menisky. Proběhla operace. Zaměstnavatel nechce uznat úraz, protože lékař řekl, že to tam snad už bylo. Co s tím, jak se bránit? Je to vůbec možné? Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Kureš 19.3.2018
Dobrý den, v neděli mi byla ukončena pracovní neschopnost od gynekologa, v pondělí mi byla pracovní neschopnost udělena od mého praktického lékaře z důvodu výronu kotníku. Chci se zeptat, jak je to s odevzdáním jednotlivých dílů svému zaměstnavateli, zda mu odevzdám doklad o ukončení první PN od gynekologa a následně doklad o vzniku nové PN od svého praktického lékaře? A musím společně s tím odevzdat i tzv. lístek na peníze?
Velmi děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
Barbora 29.1.2018
Dobrý den,
při porodu mi byla proti mému písemnému přání provedena dirupce vaku blan. Protrhnutí bylo provedeno bez upozornění a optání a to při přijmu k porodu. Ústní informovaný souhlas jsem nedala. Stěžovala jsem si v nemocnici, řekli mi, že je to doporučovaný postup. K mému prohlášení o tom, že tento zákrok nemohou udělat bez mého souhlasu, napsal primář, který u toho nebyl, že kolega jistě ústní poučení provedl. Je to lež.
Stěžovala jsem si tedy na krajském úřadě s tím, že jsem využila alespoň nějakého věrohodného materiálu a tím bylo úředně ověřené mé čestné prohlášení i čestné prohlášení otce dítěte, že jsem nebyla informována.
Úřad prověřoval postup a vše bylo dle doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti a informace mi prý byla podána, protože to řekl primář. Primář u zákroku ale nebyl. Na základě tohoto tvrzení je stížnost ukončena. Zcela ignorovali naše prohlášení. Zákroky byly provedeny v podstatě nelegálně nebo bez zákonem stanovené podmínky. Jenže nemám jak to prokázat. Krajskému úřadu stačí prolhané slovo primáře o kolegovi. Já to ale takto nechci nechat, co mám napsat krajskému úřadu v odvolání? Takovéto řešení stížnosti není adekvátní a je to ponižující. Přeci musí být nějaké způsoby, jak se domoci nějakého potrestání, když mi byl proveden zásah nezákonně? Jako kde žijeme? To jako může lékař ignorovat zákon a není způsob, jak ho dostat? A krajský úřad je laxní, ani třeba nepožaduje také čestné prohlášení toho lékaře, prostě jim stačí věta od primáře, neuvěřitelné prosté. Zřizovatel by měl přece zajistit nápravná opatření, a co udělal v tomto případě? NIC.
Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
Markéta 11.1.2018
Dobrý den,
na začátku ledna loňského roku jsem si našla bulku na prsu. Na doporučení praktického lékaře jsem šla na vyšetření, udělali mmi mamografii a bez konzultace s lékařem jsem dostala lístek, že mi nic nenašli. Za dva týdny mě objednali na sono. Tam se mi věnovali asi 5 minut, byli neuctivý a řekli mi,že je to normální v mém věku (42 let). Bulka se stále zvětšovala, a proto jsem zažádala o ijný názor jinde. Tam mě poslali zpět do nemocnice, ve které jsem absolvovala první vyšetření.
Podstoupila jsem ještě jednu vyšetření a následně i odběr krve, který prokázal rakovinu. Operace proběhla za další dva měsíce, nádor už měl tehdy 9 centimetrů. Přišla jsem o celé prso a jsem již 7. měsíc na nemocenské.
Má smysl podat žalobu na zařízení, které bagetelizovalo potíže a protahovalo termíny vyšetření? Mám šanci získat alespoň nějakou finanční kompenzaci? Jaké dokumenty si mám zajistit? Kam se mám obrátit na právní konzultaci?
Děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Tina 16.2.2018
Dobry den,
velmi rad bych Vas pozadal o radu, jak postupovat v souvislosti s pripadem me sestry. Sestře byla poskytována v nemocnici A předporodní péče. 10.2. však omdlela a následující den dopoledne byla transportována záchrannou službou právě do nemocnice A. Odpoledne však byla transportována vrtulníkem do Nemocnice B s podezřením na krvácení do mozku. Následovala operace a infomování rodiny. Sestra je nyní hospitalizovaná na ARU. V nemocnici B se divili, že neprobíhalo preventivní ředění krve vzhledem k riziku trombofilního stavu a prokazané Leidenské mutaci v heterozygotní formě. Po zhruba týdnu byla provedena tracheotomie, probuzení z umělého spánku. Od 27.2. pak postupná rekonvalescence a očekává se nějaký stupeň poškození mozku.
Potřeboval bych posoudit postup Nemocnice A v těchto případech: poskytnutí správné zdravotní péče pacientce vzhledem k možnosti výskytu trombofilie. A úkony provedené mezi příjmem pacientky do Nemocnice A a transportem do nemocnice B.
Zajímalo by mě: Kdy začít s prověřováním postupu? Jestli lze, když je stále hospitalizovaná? Předpokládám, že tento stav bude trvat několik měsíců. Kde zažádat o potřebnou zdravotní dokumentaci? Jistě v nemocnici A, ale nevím, zda může již nějakou zprávu poskytnout i nemocnice B? Mám právo na získáni zdravotní dokumentace jako bratr pacientky? Pokud ne, tak kdo (rodiče, manžel)?
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Stan 28.2.2018
Dobrý den,
pár let jsem byl členem zdravotnického zařízení, které mi hradil zaměstnavatel. Po zmeně zaměstnání jsem o členství přišel, ale ze zákona mám stále právo navštěvovat v zařízení praktického lékaře a zubaře, u kterých jsem stále registrován.
Bohužel teď nastal problém, že se již k zubaři reálně nedostanu, protože když se chci objednat (je nutno použít centralní infolinku) je mi rečeno, že doktor je zaneprázdněn a má na další měsíc plno a že to mám zkusit za pár týdnů. Tak to již zkouším 2 měsíce a dostanu vždy tu stejnou odpověď.
Když jsem na infolince požádal, aby mě zařadili do čekací listiny, že bych bral kterýkoliv termín, bylo mi řečeno, že čekací listina je pouze pro členy.
To znamená, že se reálně k zubaři neobjednám, protože mě vždy predběhnou lidi na čekaci listině (i bez registrace u daného doktrora).
Je tady možnost s tím něco dělat? Neexistuje zákon, který by říkal že registrovaní pacienti mají přednost před neregistrovanými, případně není tohle upírání zdravotní péče?
Dekuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
pista18 5.2.2018
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může vystavit neschopenku i obvodní lékař, ne můj, v jiném kraji. Příklad:žijeme s přítelem každý jinde, on v pátek přijede a večer dostane vysoké horečky. Může jít na pohotovost, ale je nesmysl, aby v tomto stavu v neděli večer odjížděl přes půl republiky ke svému lékaři...kdo mu v takovém případě vystaví neschopenku?
Moc děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Katka 6.3.2018
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda falšování lékařského potvrzení za účelem dostat neočkované dítě do školky je přestupek nebo již trestný čin. A jaké následky může mít "zavlečení" nějaké infekční nemoci např. spalniček do dětského kolektivu? Můžou mne v případě provalení celé záležitosti a případně těžkého průběhu nemoci s trvalými následky rodiče ostatních děti ze školky trestně stíhat?
Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Zuzana 7.3.2018
Dne 3. 10. 2017 se mi narodila dcera v 38 týdnu těhotenství. 14 dní před porodem jsem byla hospitalizována v porodnici, kam jsem přijela kvůli bolestem. V porodnici mi porod zastavili a pustili mě domů po dvou dnech. Za 14 dní jsem se vrátila, protože mi nebylo dobře, zjistilo se, že je malá pořád stejně velká a že nemám žádnou plodovou vodu. Byla jsem převezena do jiné nemocnice, protože si na to v té, ve které jsem byla, netroufali. Ve druhé nemocnici mi bylo řečeno, že jsem měla rodit již při první hospitalizaci, protože malá byla už tehdy hypotrofní a nevyživovala se z placenty. Jak se dá tato situace řešit? Mohu zažádat nemocnici o odškodnění? Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
lukya 2.3.2018
Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat v případě, že je do nemocnice (konkrétně Vinohradská nemocnice) stále platný zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii a já bych přesto rád našel řešení, jak návštěvu uskutečnit. Klidně i za nějaký poplatek, hospitalizovaný člen rodiny je senior ve věku 86 let, mobilní telefon neumí používat a personál není moc sdílný s poskytováním informací. Děkuji za vaši odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Richard.B 7.3.2018
Dobrý den, náš dětský praktický lékař je nepřítomen. Dcera onemocněla, zástup byl jen dnes od 8 - 10 hod a pak ordinuje až v pátek od 18 - 20 hod. Dnes jsme se nedostali na řadu, hodinu jsme v čekárně vydrželi, ale dceři se pak udělalo špatně, takže jsme odešli. Ošetřovné člena rodiny mi nikdo nenapíše, jiný praktik nás nevezme, protože mají plno - chřipková epidemie. Přijde mi to jako nehoráznost! Pan doktor jel na hory a já si mám plácat dovolenou, kterou mi zaměstnavatel nechce ani dát, protože kolegové jsou nemocní. Je někde stanoveno, co se v takovém případě dá dělat, má lékař povinnost mít adekvátní zástup? Děkuji za radu.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Cilly 12.3.2018
Dobrý den,
pracuji jako terénní sociální pracovník. S naší organizací začala spolupracovat klientka, která se vrátila z Anglie, má české občanství a chce v ČR již zůstat. Mohu Vás požádat o radu, jak může klientka z Anglie získat svoji zdravotní dokumentaci? Má v Anglii ještě sestru, pokud by to nějak pomohlo. Lékařka v ČR ji odmítla vyšetřit s tím, že klientka musí dokumentaci dodat sama. Prosíme tedy o radu, jak v tomto případě postupovat.
Předem velice děkuji za odpověď
zobrazit odpověď na tuto otázku
24.1.2018
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně postupu dětského oddělení psychiatrické nemocnice. Moje dítě bylao hospitalizováno na dětském oddělení psychiatrické nemocnice, při vstupu jsem podepsala souhlas s hospitalizací, po pěti týdnech hospitalizace jsem požádala o propuštění dítěte na reverz. Dítě bylo propuštěno, následně jsem však byla předvolána na OSPOD, kde mi bylo sděleno, že jim nemocnice zaslala podrobnou zprávu o hospitalizaci mého dítěte. Ve zprávě byly uvedeny anamnestické údaje, popsán průběh hospitalizace, závěry z hipoterapie, závěr z individuální i skupinové terapie, závěr komplexního psychologického vyšetření a doporučení k další léčbě včetně medikace, zpráva rovněž obsahovala čiselný kód diagnózy. Zpráva rovněž obsahovala zmínku o zdravotním stavu otce. Chci zeptat, zda nemocnice může takto podrobnou zprávu zaslat na OSPOD. Domnívám se, že došlo k porušení lékařského tajemství. Nemocnice mě o tomto postupu vůbec neinformovala, ačkoliv jsem se při propuštění dítěte dotazovala, kam zpráva bude zaslána (ošetřující lékařka uvedla, že zprávu zašle dětské obvodní lékařce a psychiatrovi, o zaslání zprávy na OSPOD se nezmínila), požádala jsem také o zaslání zprávy mě, to však lékařka odmítla. Cítím se dotčena postupem nemocnice. Prosím proto o radu, zda se mohu nějakým způsobem bránit proti postupu nemocnice.
Děkuji za pomoc.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Olga 28.1.2018
Dobrý den,
ošetřující lékař mi vypracoval posudek pro pojišťovnu na trvalé následky. Ale při předávání protokolu po mě požadoval 15% podíl z celkové částky, kterou od pojišťovny dostanu, jako odměnu. V tu chvíli jsem mu nemohl odporovat a kývnul jsem mu na to. Zajímalo by mne, jestli je toto běžná praxe a jestli bych mu měl částku vyplatit, i když se jedná o nemalé peníze. Přijde mi to docela zvláštní vydělávat si takhle bokem. Podotýkám, že jsme spolu nesepsali žádnou smlouvu, tudíž by mu peníze šli přímo do kapsy. Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
Pepa92 8.1.2018
Dobrý den,
dle znění zákona se povinné očkování proti žloutence typu B týká pracovišť, které jsou spojeny s možností ohrožení zdraví zaměstnance biologickým činitelem. Mám k tomu pár otázek.
Lze blíže specifikovat konkrétní místo výkonu práce?
Pokud pracuji tedy v pečovatelské terénní službě a práce zahrnuje běžnou péči o klienta v bytě (bez zdravotnických zákroků), lze toto očkování odmítnout?
Může nadřízený argumentovat tím, že někteří klienti žijí v hygienicky nevhodných podmínkách?
Porušoval by zaměstnavatel zákon, pokud by v tomto případě vyšel vstříc přání podřízeného?
"Úmluva o lidských právech a biomedicíně" je v rozporu s daným zákonem. Je nad ním nadřazena?
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
eva 6.1.2018
Dobrý den,
z důvodu akutního zánětu močového měchýře jsem se rozhodla navštívit nejbližší urologii. Mám tyto záněty často a léčim se na jiné urologii. Tam byl však pak doktor až od 16h. Už jsem skoro nemohla chodit a nemám auto abych si zajela na pohotovost. Zašla jsem tedy k nejbližšímu lékaři po tel. domluvě. Sestra mi vynadala, že nejsou pohotovost a že kdyby věděla, že se léčím jinde, řekla by mi do telefonu, ať nejezdím. Musela jsem si tedy udělat kartu, aby se mi dostalo ošetření. Poté mi řekla, že pokud se zase rozmyslím, oni nedostanou pd pojišťovny peníze. S takovým přístupem do této ambulance chodit rozhodně nebudu, ale momentálně jsem potřebovala vyšetřit. Může mě lékař v akutním případě vyšetřit a poté na pojišťovnu poslat pro tento účel papír, aniž bych se musela registrovat ? Jako to bývá u praktického lékaře ?
Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
Majda.vankova 31.1.2018
Dobrý den, přítelkyně je na nemocenské a odevzdala všechny potřebné papíry zamestnavateli. Ale je problém ten že zaměstnavatel dostal lístek na peníze koncem ledna ale zaměstnavatel není schopný lístek na peníze poslat. Volal jsem na správu sociálních věcí a ti ho neobdrzely. Že je chyba u zaměstnavatele. Jak se můžu bránit aby plnila účetní povinnost, kterou má?
Děkuji.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Cipisek01 21.2.2018
Dobrý den,
moje kamarádka z Chorvatska by ráda konzultovala stav svého nemocného dítěte v české nemocnici, případně by jej ráda i dala do péče české nemocnice a českých lékařů. Celá rodina je v Chorvatsku pojištěna u jejich zdravotní pojišťovny. Hradí se z této pojistky možná péče v České republice? Případně v jaké asi výši? Je možné v rámci EU volit nejlepší péči a specialisty pro léčbu dítěte a mít tuto péči hrazenu z pojištění v cizině?
Předem děkuji za odpověď.
zobrazit odpověď na tuto otázku
Prekre 6.3.2018
Dobrý den, po prodělané rakovině, nyní v remisi, mně byla diagnostikována po zanedbané panické poruše generalizovaná úzkostná porucha.
Mám teoreticky nárok na částečný invalidní důchod?
Děkuji
zobrazit odpověď na tuto otázku
Vlado 5.3.2018
Nalezeno celkem: 5518 zobrazeno 251 - 275 stránka: 1...101112...221 zobrazit vše